Baklava Yufkasından Börek Yapılır Mı?

Baklava yufkasından börek yapılır mı diye soranlara çok güzel haberlerimiz var 🙂 harika yumuşak çıtır bir börek oluyor. Fırında yapacağınız için de fazla yağ koymadan az sağlıklı börek elde etmiş olursunuz 🙂 kendimizi kandırmayalım az yerseniz böyle şeyleri kendimiz için iyi olur.. Tadına bakmak yeterli .. Lezzetli bir ikramlık hazırlamak hem de kolay ve hızlı şekilde bunu yapmanız için ideal bir tarif. Misafir menüleri içinde olması gereken kolay börek tarifi.

 

Baklava Yufkasından Börek Yapılır mı ? Tarifi 

Yapılışı: Süt, yağ ve 1 yumurta akı ve sarısının yarısını bir kaseye koyup iyice çırpın. Kalan yumurta sarısını bir çay tabağına alıp üstünü kapatarak bekletin.Yufkalar dikdörtgen ve çok ince olduğu için; bir yufkayı düz bir zemine serip yarısına fırça ile erittiğiniz margarinden sürün ve katlayın.Çok sürmenize gerek yok, fazla yağlı olmasın (eğer nomal yufka ile yapıyorsanız bu kısmı atlayın ve direkt süt, sıvıyağ ve yumurta ile yaptığınız diğer karışımdan sürün, o yuvarlak ve kalın olduğu için tek kat olacak.) Daha sonra katladığınız yufkanın üzerine sütlü karışımdan bir kaşık serpip iyice yayın. Yufkayı bir alt köşeden karşı üst köşeye doğru çapraz şekilde ortadan kesin. 2 parçanız olacak, 1’er kaşık iç koyarak sigara böreği gibi sarın. Bütün yufkaları bu şekilde bitirip üstlerine ayırdığınız yumurta sarısından sürün ve isteğe göre susam veya çörekotu serpip 180-200 derecede önceden ısıtılmış fırında üstleri kızarana kadar pişirin.
Malzemeler
10 adet yufka (baklavalık veya normal, normal ise 5 adet yeter)
yarım sucuk kangal ya da 200 – 3– gr arası kıyma ( pişirileceksoğanla bırlıkte soteleyın ve  diğer sebzelerle) ya da sadece peynir de olabilir..
1 adet domates
1 adet sivri biber
Kekik, karabiber, tuz
50 gr. margarin eritilmiş
1 yumurta, 1 su brd. süt, Sıvıyağ

Bir cevap yazın