Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bilgisayarda Hangi Parça Ne İşe Yarar ? Bilgisayar Parçalarının Görevleri Nelerdir ?

Anakartın Görevi Nedir ?
Anakart, bilgisayarın diğer donanımlarının monte edildiğiı, her parçanın diğeriyle haberleşme kurduğu parçadır. Tercih ettiğiniz diğer parçalarla uyumlu bir anakart almanız gerekmektedir.

Anakartlar her işlemciyi her RAM kapasitesini her ekran kartını desteklemezler. Bu yüzden ilk olarak diğer donanımları seçmeniz doğru olacaktır.

Anakart tercihinde bir başka önemli detayda aldığınız anakartın o anki kullanacağınız ram in en az iki katı kapasitesinde ram desteği olmasıdır buna dikkat etmeniz size ileride bilgisayarınıza ram ekleyerek hızını dahada arttırma güncel teknolojiye ayak uydurma imkanı tanıyacaktır.

Ayrıca anakartlar dahili olarak ses, ekran ve ethernet birimlerini barındırırlar. Eğer çok fazla grafiğe dayalı bir çalışmanız olmayacaksa dahili ekran kartı size yetecektir. Eğer profesyonel anlamda sese dayalı çalışmalar yapmayacaksanız dahili ses kartı size yetecektir. ethernet kartı internet bağlantı hızınızı etkileyebilir. bu sebeble iyi bir anakart seçmeniz daha faydalı olacaktır

İşlemcinin Görevi Nedir ?
Bilgisayarın beyni işlemcidir. İşlemci bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri gerçekleştiren bir parçadır. Piyasada iki büyük işlemci markası bulunmaktadır. Bu markalardan biri Intel diğeri ise  AMD‘dir. Intel işlemciler genellikle programsal işler için tercih edilirler. AMD işlemciler ise grafiğe dayalı işler için tercih edilmektedirler. Örneğin aynı anda bir kaç program açmak istediğinizde işlemciniz ne kadar iyiyse o kadar rahat çalışırsınız. İyi işlemci aynı zamanda hız demektir.

RAM’in Görevi Nedir ?
Ram bilgisayarın çalışması sırasında geçici olarak bilgi depolayan hafıza birimidir. Örneğin bir sekmeden diğerine geçişte yapılan işlemler sırasında ram hafızası kullanılır. Dolayısıyla RAM bilgisayarın hızına doğrudan etki eder. Her bilgisayarda RAM olmak zorundadır. Aksi taktirde bilgisayarınızdan görüntü alamazsınız.

Bilgisayar Kasası Ne İşe Yarar ?
Bilgisayar donanımını darbelerden, nemden koruyan kısıma bilgisayar kasası denir. Bilgisayar donanımı kasanın içerisine yerleştirilir. Anakartınıza uygun kasa seçmeniz gerekir.

Güç Kaynağı nedir ?
Bilgisayar donanımları şebeke gerilimiyle çalışmazlar. Güç kaynağı şebeke gerilimini bilgisayar donanımlarının ihtiyacı olduğu voltaja düşüren elektronik karttır. Güç kaynakları güçlerine göre listelenirler. Ortalama bir bilgisayar için 300 watt gücünde bir güç kaynağı önerilir. Bilgisayar donanımlarınıza göre bu güç ihtiyacı artabilir. Daha güçlü bir güç kaynağı bilgisayarınızın daha stabil çalışmasını sağlar. Güç kaynağını power supply olarak da duyabilirsiniz.

Harddiskin Görevi Nedir ?
Harddisk bir bilgisayarın hafızasıdır. Bilgisayarda kaydettiğiniz her şey harddiskte saklanır. Bir harddiski başka bir bilgisayar takarsanız kendi bilgisayarızda ki her şeyin yeni bilgisayarda olduğunu görürsünüz. Bilgisayara format atarken harddiskin içindekiler silinir ve yeni işletim sistemi yüklenir böylece bilgisayar formatlanmış olur. Şuan piyasada dahili ve harici olmak üzere iki çeşit harddisk bulabilirsiniz. Eğer kendinize film, oyun arşivi yapmak istiyorsanız harddiskinizin kapasitesinin çok yüksek olması gerekir. Dahili harddisk kapasitesini çok yüksek almayıp onun yerine harici bellek alabilirsiniz. Flash bellek gibi yanınızda taşıyabileceğinizden filmlerinizi gittiğiniz yere götürebilirsiniz.

Ekran Kartının Görevi Nedir ?
Ekran kartı bilgisayarın görüntünün ekrana iletilmesini sağlar. Eğer ekran kartınız yoksa bilgisayarınızda hiç bir şekilde görüntü alamazsanız. Tabi eğer anakartınızın üzerinde onboard ekran kartı yoksa. Ekran kartı, oyun oynamak isteyenler için en önemli parçadır. Oyun oynamak için  belleği ve çözünürlüğü yüksek bir ekran kartı almanızda yarar var. Ayrıca seçtiğiniz ekranda iyi olmalı ki ekran kartınız tam performans gösterebilsin.

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden bahsedelim biraz. Bilgisayarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız işlemci ve RAM özelliklerine bakmanız gerekir. Bilgisayar alırken bütçenize göre bilgisayar almanız gerekiyor tabii ki. Fakat geleceği düşünerek bilgisayar almanız gerektiğinden bahsetmiştim. O yüzden size tavsiyem eğer bilgisayar alacaksanız en az Intel i3 ve muadili bir işlemci seçmenizdir. Aynı zamanda en az 8 GB RAM tavsiye ederim. Ayrıca oyun oynasanız da oynamasanız da en az 2 GB ekran kartı almanızı öneririm. Harddiskiniz en düşük 1 tb  kapasiteli olmalı.  Böyle bir bilgisayar ortalama 2000 TL civarındadır. en az Böyle bir sistem oluşturmanız halinde herhangi bir sorun yaşamayacağınızı büyük oranda garantileyebilirsiniz.

Bir cevap yazın