El Açması Kıymalı Üçgen Börek Resimli Anlatımlı Yapılışı

El Açması Börek Resimli Anlatımlı Yapılışı

mukemmel lezzet yemeye hazır ..

Daha önce hiç el açması börek yapmadıysanız. İşte size güzel bir fırsat. Hamuru kolay hazırlanan el açması börek yapılışı da çok kolay. Ben bu böreği yaptığımda kendim bile inanamadım :)) Eşimi hiç söylemiyorum … Yani bu kadar güzel olabileceğini kendimin bunu başarabileceğini hiç sanmazdım, lütfen malzemeleri birebir koyun .. Açıklamayı dikkatlice okuyun. Kayınvalidenize gururla sunabileceğiniz bir el açması börek tarifi yapılışı da ayrıntılı anlatılmış. Resimlerde görülüyor zaten güzellik .. 

Kare şeklinde açılıyor, sarıp kesiyoruz hepsi bu. resimlerde sırasıyla neler yapıldığı anlatıldı. 

HAZIRLANIŞI: İç harcı için soğanları doğrayıp sıvı yağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Tuz ve karabiberini ekliyoruz. İyice kavrulduktan sonra altını kapatıp ince doğranmış maydanozu katıp karıştırıyoruz.
 Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine mayayı ve tuzu ilave edip harmanlıyoruz. Ortasına sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtaları kırıyoruz. Ortasından karıştırarak yoğurmaya başlıyoruz. Ilık su ilave ediyoruz ve kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar iyice yoğuruyoruz.
 Hazırladığımız hamura un serptikten sonra merdaneyle ince bir hamur açıyoruz. Üzerine kıymalı harcı serpiyoruz. Hamuru uzunlamasına ortadan ikiye kesiyoruz. Geniş tarafından başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. İki rulo elde ediyoruz ve üçgen parçalar kesiyoruz. Kestiğimiz üçgen börekleri yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Susam serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
KIYMALI ÜÇGEN BÖREK
 4 su b. un
 1 pk. instant maya
 1 çay b. süt
 1 çay b. sıvıyağ
2 yumurta
 tuz
 su
İÇ HARCI İÇİN:
 300 gr. kıyma
 1 tutam maydanoz
 5 soğan
 tuz
 karabiber
 sıvıyağ
ÜZERİ İÇİN:
 yumurta sarısı
susam

Bir cevap yazın