Elde Kolay Bulaşık Yıkama Tavsiyeleri

Bulaşık yıkama işini en  kısa sürede bitirmenin 2 temel prensibi vardır. Bunlar; iyi organize olmak ve doğru bulaşık deterjanını seçmektir.

 

Bulaşık yıkama işi genel olarak ev temizliği kadar zor olmasa da ailede bulaşık yıkama işinden herkes kaçmaktadır. Bulaşık yıkama işine başlamadan önce; önlük takılmalı ve eldivenler giyildikten sonra işe başlanmalıdır. Sünger, önlük ve eldiven seçiminde canlı renklerden yana tercihinizi kullanırsanız, bulaşık yıkarken ruhunuzu canlandırabilirisiniz.

Bulaşıkları yıkama işini mümkün olduğunca ertelememeye özen gösterin. Masadan kalktıktan hemen sonra yıkanan bulaşıkların kir çıkarma derdi olmayacaktır. Bu şekilde, bulaşık yıkama işi sevimsiz bir iş olmaktan çıkıp yemek rutini haline gelecektir.

Yemeklerin pişmesinin hemen ardından kirletilmiş olan kap ve kacakların hemen yıkanması uygun olacaktır. Böylece yemeğin bitmesinin ardından lavaboda bulaşık birikmeyecektir. Yıkanması gerekli olan bulaşık, sadece sofrada kirletilen birkaç parça; çatal, kaşık ve tabak olarak kalacağı için gözünüzü korkutmayacaktır.

İçinde zorlu yağ lekeleri olan bulaşıkları yıkamak için uzun süre suda bekletmek yerine; içine bir miktar iyi kalitede bulaşık deterjanı eklemek ve bir miktarda su ekledikten sonra çözünmesi için kenarda 5-10 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kolay deforme olabilen teflon kaplamalı mutfak gereçlerinizi yıkarken özenli olunmalıdır. Bu tarz gereçleri yıkarken, toz ya da macun kıvamındaki deterjanları kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca bulaşık yıkarken, sevdiğiniz şarkıları dinlemekte işinizi kolaylaştıracaktır. Mutfakta müzik varsa bulaşığa dalıp mutfak dolaplarından çıkarım 🙂

 

Bir cevap yazın