Evde Biber Salçası Yapımı

Evde Biber Salçası Yapımı

kızartmadan karnıyarık 8 -

Evde biber salçası yapımı ve onu saklama çok hevesle yaklaştığım bir konuydu. Bir o kadar da acaba dayanır mı yaptığım şeyler ya bozulursa , bir sürü emek , malzeme ziyan olacak diye endişelenmiştim ama korktuğum olmadı çok şükür. Yaptık bir sürü ve afiyetle yedik.

Sizlerde inşallah yapın ve afiyetle yiyin, çok kolay. Öncelikle kırmızı biber almalısınız. İyice dışlarını yıkayın. Ardından yeşil sapını kesip çekirdeklerini içinden çıkartın. Tencereye su koyun ve kaynasın kaynayan suyun içine biberleri atın, çok atmayın boşluklu kalsın tencerede rahat haşlansın, rengi değişiyor ve yumuşuyor 5-6 dk kadar kalması yetiyor. fazla pişmesin sadece yumuşasın robota atacağız orada parçalanacak kadar yumuşasın istiyoruz.

Biberin çekirdeklerini çıkardıktan sonra 3 e bölün ki haşlansın çabucak robota girsin direk suyundan koymayın robota sadece biberleri koyun ve haşalama suyunu dilerseniz sebze çorbası yapımında kullanabilirsiniz daha sonra 🙂

Biberleri robotta sıcakken iyice parçalıyoruz sonra tencereye alıyoruz biraz daha pişiriyoruz suyunu tamamen buharlaştırıyoruz kaya tuzu koyuyoruz içine 5 lt lik bir tencereye 1 yemek kaşığı koyuyoruz tadına bakın biraz tuzlu olması lazım dayanabilmesi için bozulmadan. Az tuzlu olacak çok tuzlu olmasına gerek yok. bu arada bunları yaparken tahta kaşık kullanın. Bozuyormuş metal kaşıklar.      suyu bitince acayip sıçratarak kaynıyor bu olmuş demektir. Altını kapatıp temiz kavanozlara koyuyoruz. 1 gece ters bekletyoruz akanları hemen tüketiyoruz , akmayan kavanozları kış için bekletiyoruz. Kış hazırlıklarından biber salçasını anlattık. Afiyetle yiuyin . Sorunuz olursa seve seve yanıtlarız. 

Sitemizdeki tarifler birebir yapılmış denenmiş tariflerdir. Denenmiş yemek tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. 

 

 

Bir cevap yazın