Evde çiçek yetiştirme teknikleri, dikkat edilmesi gerekenler

Evde çiçek yetiştirme teknikleri, dikkat edilmesi gerekenler evde bitki yetiştirme teknikleri.

Evinizde  veyahutta bahçenizde çiçeklerinizi nerede yetiştirecekseniz çiçeğinizi yerleştirdiğiniz yerin konumu çok önemlidir, bitkilerin güneş alması bulunduğu ortamdaki sıcaklık durumu, havadaki nem oranı gibi etkenler nasıl bitkinizin sağlığı ve yetişmesi açısından oldukça önemlidir.

Evde yetiştireceğiniz çiçekleriniz için öncelikle dikkat edilmesi ve kesinlikle atlanmaması gereken nokta; aldığı güneş ışığı. Cam önüne konulan ve direkt olarak güneş alan çiçeklerin uzun ömürlü olmaları zorlaşır. Özellikle kış günlerinde cam önünde çiçek yetiştirmemeye özen göstermek gerekir. Evin sıcaklığı ile cam önünde dışarıdan alınan ısı ile çiçekler zarar görecektir ve ömrü kısalacaktır.

 

Bitkilerinizi sularken kullanabilirseniz yağmur suyu kullanmanız daha faydalı olacaktır, sulama işini haftada yada 10 günde bir yapabilirsiniz sularken toprağımızın hafif nemli kalmasını baz alabiliriz, eğer fazla sulama yaparsanız bitkinizin çürümesine sebeb olabilirsiniz.

 

Bitkiler yer değiştirme konusunda da oldukça hassastır. Yaprakları ve tomurcuklarının zarar görmesini, dökülmesini istemiyorsanız, bitkileriniz için önceden yer belirlemesini çok iyi yapmalı ve sürekli yer değiştirmemelisiniz.

Yaprakları tozlanan süs bitkileri zamanla gözeneklerin kapanmasına yol açar. Bu gibi durumlarda yaprakları kireçsiz su ve sünger ile temizlemek doğru bir tercih olacaktır.

 

Bitkilerinizin solması, büyümesinin yavaşlaması gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız, saksı değiştirme aşamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bitkilerinizi yeni bir saksıya aktaracaksanız, önceden 24 saat kreçli suda bekletilmiş bir saksı tercih edilmelidir. Eski saksınızı kullanacaksanız iyice yıkanmış ve temizlenmiş olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın