Evde Domates Salçası Yapımı

Evde Domates Salçası Yapımı

Evde domates salçası yapımını anlatacağız. Ben biraz daha pratik hale getirdim , yapacak olanlara kolay gelsin. Her aşamayı resimledim.  gerçekten lezzet açısından tarif edilemez bir lezzet. Domates salçaları dayansın diye içine damlatılan raf ömrü maddeleri katkılar

anlatımlı ve resimli olarak evde domates salçası yapılışına geçelim;

domatesleri önce ikiye daha sonra o parçaları da yine ikiye yani 1 domatesi 4 parçaya keselim, bir kabın içine koyalım ve aralara kaya tuzu serperek (çok fazla olmamak kaydıyla sadece domatesleri yumuşatmasını istiyoruz birde domates salçasının tuzlu olmasını istiyoruz ki bozulmasın) bir kabın içine 5 lt lik tencere ye 3 yemek kaşığı kaya tuzu serpiyorum , bir sıra doğrayın tuz serpin biraz daha doğrayın domatesleri ekleyin tencereye sonra 1 yemek kaşığı tuz daha serpin üzerine bu şekilde en üstüne de gelecek şekilde 3 kaşık yeterli oluyor tencerenin kapağını kapatın ve 10 saat enaz kalsın o şekilde.

Domatesleri doğrayıp tuzladınız ardından kapağını kapatıp 10-12 saat beklettiniz. Şimdi kapağı açtınız domatesten renksiz şeffaf renk bir su gelmiş. bu suyu döküyoruz. Kırmızı suyu dökmüyoruz doğal su rengi suyu dökün o domatesin ekşisi. Yani salçamız taptatlı olsun diye o suyu döküyoruz yoksa ekşi olur.

Evet burayı da hallettikten sonra ;

domatesleri rendeliyoruz , rendeleme işlemi bittikten sonra rendelediğimiz domatesleri süzgecin içinden geçiriyoruz suyunu tencereye akıtıyoruz. O tencerede bu suyu kaynatacağız ve suyu buharlaşacak özü kalacak bu da bizim salçamız.

süzgece döktüğünüz rende domatesleri kaşık yardımıyla eze eze suyunu akıtın , kalan özü atmayın posa kalıyor onu da başka bir tencerede biriktirin.

tenceredeki domates özünü kaynattıktan sonra iyice katılaşmasını bekleyeceğiz altını orta ateşe alalım yavaş yavaş 5 lt lik bir tencere yaklaşık bu şekilde 2 saat kadar kaynıyor (şimdi anlıyorum köylerde neden dışarda ateş yakıp üstüne tencereyi (kazanı) koyup yaptıklarını bu işleri 🙂 ) yavaş yavaş katılaştığını göreceksiniz iyice suyunu çekene kadar kaynasın. ardından temiz bir kavanoza , yeni yada kaynattığınız kapakla kapatın ters çevirin .

şalça bu şekilde tertemiz hafif yumuşak kıvamli oluyor ama renk ve tat vermesinde sıkıntı yok çok lezzetli.

kolay gelsin, afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın