Evde Mocha Yapımı

Evde Mocha Yapımı

Evde moka yapımı

mocha kahve yapılışı 1

Mocha kahveyi çok seviyorum. Dışarıda kafede içtiğim gibi evde de içmek istiyorum bunu bir çok kişi istiyordur. Evde kafede içtiğimiz mocha kahve yapımını anlatacağız ve resimlerle de anlatımı destekleyeceğiz. 

Bu tarifte demlenen kahve kullanılarak anlatılmış, yani çifte kavrulmuş yoğun kahve ama siz hazır kahve de kullanabilirsiniz. Ne varsa elinizde biraz daha çok kullanarak çok ta acı yapmayacak şekilde ama koyu olsun.

Malzemeleri toplayalım . Burada evde mocha (moka) yapmak için gerekli malzemeleri yazalım ;

  • 1 fincanlık taze kahve nescafe
  • yarım bardak süt
  • 1 çorba kaşığı kakao tozu (15gr)
  • 1 yemek kaşığı ılık su (15gr)
  • şeker
  • kremşanti – süsleme için
  • kakao tozu – süsleme için

mocha kahve yapılışı 2

Aslında otantik lezzeti yakalayabilmek için demlenmiş kahve kullanmalısınız, çifte kavrulmuş kahve kullansanız daha iyi olur. Yoğun olan bu kahveden istediğiniz kadar demleyebilirsiniz. Bir çimdik kadar da hazır kahve (nescafe) kullanabilirsiniz. Ancak demlenen kahve çok daha iyidir.

  • 4 yemek kaşığı kahveye ( çifte kavrulmuş),  1.5 bardak su kullanarak kahveyi yapın ve demlendirin.

mocha kahve yapılışı 3

Kafe tarzı mocha – moka kahve yapmak için çikolata sosunu tatlı kakao tozu ve ılık suyu karıştırarak yapabilirsiniz. 1 fincan mocha kahve için 2 yemek kaşığı (30 gr) tatlı kakao tozu yeterlidir.

mocha kahve yapılışı 4

Kahveniz ile birlikte çikolata şurubunu fincana dökün.

mocha kahve yapılışı 5

Sütü kaynatın ocakta yada mikrodalga fırında. Nekadar süt gerekli bir fincan mocha – moka için yarım fincan süt gereklidir. Kaynasın ama çok değil çok kaynarsa azalacaktır.

mocha kahve yapılışı 6

Sıcak süt ile fincanınızı doldurun. Yalnız sütün hepsini dökmeden önce biraz boşluk bırakın ve kalan sütü köpürtün ve kaşıkla dökün böylece mokanızın üst kısmı katmanlı olur.

  • Eğer gerçekten tatlı bir mocha – moka yapmak istiyorsanız köpüklü sütü koymadan önce şeker atıp karıştırın moka kahvenizi.

mocha kahve yapılışı 1

En üstüne isterseniz krem şanti koyun, onun üstüne de kakao tozu serpin ve hazır !!

Çikolata ya da karamel sosu ile de süsleyebilirsiniz. ya da en üste tarçın serpebilirsiniz. Bence bunlar da şık dokunuşlar olur. 

 

 

Bir cevap yazın