Evde Parmak Boya Nasıl Yapılır? Resimli Anlatımlı

Evde Parmak Boya Nasıl Yapılır? Resimli Anlatımlı

Evde parmak boya nasıl yapılır anlatacağız. Çocuklar parmak boyaya bayılıyorlar. Zaten her şeyi dokunarak hissederek koklayarak tadarak tanımaya çalışan miniklerimiz. “Parmakla boya yapacaksın”, “ellerini kullanabilirsin”, “bunun adı parmak boyaaa”, “parmaklarını batır bakalım” denilince ki o suratının ifadesi gözlerindeki ışıltı görülmeye değer.

Evde parmak boya yapılışı çok da kolay hem doğal olmuş oluyor aklınıza derisi çekiyor şimdi ne var ki içinde ne çekiyor vücut zararlı maddeler onlar bunlar sorular sorular.. 🙂

Hiç gerek yok endişe etmeyin mutfağınızda bulunan malzemelerle halledeceğiz parmak boya işini. Yalnız renk vermek için gıda boyası gerekiyor. ben havuç suyu , ıspanak suyu kullandım renkler açık oldu ama olsun maksat eğlenmek .. çocuklar için farketmedi..

Evde parmak boya yapmak için malzemeler :

 3 tatlı kasığı dolusu nişasta ,cinsi fark etmez 

Gıda boyası

Eğer çocuğunuz boyayı yemeyecek kadar büyükse ip, düğme satan yerlerden tanesi 1-2 tl ye toz boya da alınabilir.

1 çorba kaşığı sıvı yağ (parlak renk olması icin)

4 çay bardağı su

Evde parmak boya yapımı anlatımı : Bütün malzemeleri kavanoza koyun, kavanozu da tencereye koyun pişirin. Benmari usulü su kaynayana kadar bekleyin sonra karıştırın topaklanma olmasın diye karıştırarak pişirin. Kıvama gelince ocaktan alın soğumasını bekleyin.  Topaklanabilir  karıştırın ve topaklarını açın. sonra muhallebi kıvamına geldiğinde kaplara paylaştırın , boyalarını ekleyin . soğuması için bekleyin. dolapta bozulmadan ağzı kapalı olarak muhafaza ederseniz 7 gün dayanıyor.

Bu renk karışımlarını kullanarak ana renklerden ara renkler elde edebilirsiniz :

kırmızı+beyaz = pembe
sarı + kırmızı= Turuncu
siyah+beyaz= gri
kırmızı+mavi= mor
sarı+mavi=yeşil

Bir cevap yazın