GÜL REÇELİ SAĞLIĞA YARARLARI, GÜL REÇELİ TARİFİ

GÜL REÇELİ SAĞLIŞA YARARLARI, GÜL REÇELİ TARİFİ

Gül reçeli güzel kokulu ve lezzetli aynı zamanda bir o kadar sağlıklı reçel çeşitleri arasında yer alır, gül reçeli tarifi anlatımı yanında gül reçelinin sağlığa faydalarını da belirmek istediğim bu paylaşımda ikisininde cevaplarını bulabileceksiniz.

Gül reçeli tarifi

Malzemeler:

 • 250 gram kadar pembe, kırmızı veya beyaz gülün yaprakları
 • 2 su bardağı şeker
 • 4 buçuk su bardağı su
 • 2 limonun suyu
 • Gül reçeli yapılışı:
  1. Gül yaprakları hangi renk ise reçelinizin rengi de o renk olacaktır. Bazı güller diğerlerine göre daha tatlı veya acımsı tada sahip olabilir. Bunun için seçtiğiniz gül yaprakları reçelinizin tadını ve rengini etkiler.
  2. Gül yapraklarını tek tek ayıklayınız ve yıkayınız. 3 gün boyunca suyun içine yaprakları bekletiniz. Bu bekleme süresi isteğe bağlı olduğu için dilerseniz beklemeden de yapabilirsiniz.
  3. Bir tencere içerisine gül yapraklarını koyarak üzerine 2 su bardağı şekeri ilave ediniz ve bir gece boyunca bekletip, şekerlenip özleşmesini sağlayınız. Ancak beklettiğiniz yer aşırı sıcak olmamalıdır, serin yerde bekletiniz. Balkon da bekletebilirsiniz ancak buzdolabına koymayın.
  4. Ertesi gün bekleyen gül yapraklarının üzerine limon suyunu ve 4 buçuk su bardağı suyu ilave ederek kısık ateşte ocağa alınız. Limonu çekirdekleri ile beraber atarsanız daha hoş bir kokusu, tadı olacaktır.
  5. 20 dakika kadar kaynamaya bırakın. Bir taşım kaynadığında 5 dakika kadar kaynatmaya devam ediniz.
  6. ılık olduğunda kavanozlara alarak serin bir yerde muhafaza edebilir, dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.
 • Gül Reçeli Faydaları*İshali keser.
  *Bademcik ve boğaz iltihaplarını giderir.
  *Mikrop öldürücüdür.

Bir cevap yazın