İrmik Helvası Tarifi Videolu

Merhabalar , tam kıvamında bal rengi irmik helvası tarifi videolu anlatımını sizler için hazırladık. Başından sonuna kadar neler yapacaksınız alt yazılarında yazıyor ve tabii ki videoda görerek daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz. İrmik helvası yapmak zordur, kıvamını tutturmak zordur. Soğuduğunda bile akışkan olmalı irmik helvası donarsa puding pasta gibi olur.

Bu kıvamı yakalamak isteyenler , öğrenmek isteyenler büyüklerinin kapısını çalar. İrmik helvasında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri sürekli karıştırarak pişirmeniz gerekir. İkincisi bal rengine dönünce irmikler hemen malzemeleri ekleyin. İrmik helvası malzeme ayarı oranlı bir şekilde artar. İrmik 1 ölçü , şeker ve su aynı ölçü ve irmiğin iki katı olur. Az şekerli istiyorsanız irmik ile şekeri aynı ölçüde tutun. Suyu iki ölçek yapın. Çocuklara yaparken az şekerli istiyorlar ben öyle yapıyorum.

İrmik helvası tarifi : İrmik helvası yapılışı için malzemeler ; 1 fincan irmik , 2 fincan şeker , 2 fincan su , 2 yemek kaşığı dolu tereyağ. Tavaya tereyağını koyalım, iyice erisin, irmiği dökelim ve kavurmaya başlayalım, ateşi orta ateş yapın. İrmikler kavrulmaya başladığında rengi dönecektir, birazcık bal rengine dönünce kahverengileşmeden malzemelerini ekleyin hepsini birden. Karıştırmaya devam edin, kaynamaya başlayınca biraz daha karıştırın ve sonra altını kısın , kısık ateşte kaynamaya devam ederken sürekli karıştırın. Suyu azalacak ancak halen akışkan bir kıvamda olacak yaklaşık 8-9 dakika sonra tabaklara alabilirsiniz. Şeker oranı bu haliyle tam kıvamında . Az şekerli seviyorsanız 1,5 bardak koyabilirsiniz. Çocuklara yaparken 1 e bile düşürdüğüm oluyor benim. Bu orandaki malzemeler ile 3 tabak çıkıyor. Çoğaltmak isterseniz bu orana göre çoğaltabilirsiniz. Herkese afiyet olsun.

Bir cevap yazın