Kakaolu Kek Tarifi

Kakaolu Kek Tarifi 

Bu keki yaparken iç malzemesinden bir bardak kadar ayırıp piştikten sonra 1 dk bekleyip kalıptan çıkardıktan sonra kürdan ile delikler açıp bu sıvıyı dökerseniz üzerine soslu kek oluyor ve üzerine hindistan cevizi serpin. İşte mükemmel sunumlu bir kek. Az soslu ve hindistan cevizi ile süslü bir kek. 

Ben bu şekilde hazırlayıp misafirliğe giderken elimde götürüyorum dışarıdan aldığımız lezzetler ne kadar sağlıklı. En azından evde kendimiz yapmış oluyoruz. 

Kakaolu kek için gerekli malzemeler : 

4 yumurta 

2 bardak şeker

1 bardak süt ( yoksa yoğurt )

1/2 bardak sıvıyağ (yarım bardak)

4 yemek kaşığı kakao

Buraya kadar olan malzemeleri önce şeker ve yumurta karıştır. krema kıvamında olsun kabarsın iyice bunun için saat tutun tam 5 dk yüksek devirde çırpın. 

sonra diğer malzemeleri yavaş devirde tek tek ekleyerek çırparak karışırın. 1 bardak ayırın kenarda kalsın. sonra üstüne dökeceğiz piştikten sonra. 

1 paket kabartma tozu

2.5 bardak un ( çok kıvamlı olmasın biraz akışkan olsun ki yumuşak olsun kekiniz. )

 

200 derce ısınmış fırına koyalım, 15 dk kalsın sonra fırını 180 dereceye getirelim pişirelim. 15 dk sonra kontrol edelim.

Fırından çıkaralım 2 dk beklesin kalıptan çıkarın veee kürdan ile delikler açalım sosu dökelim yavaş yavaş kaşık yardımıyla.  

( Not : Bu kekin içine ceviz , fındık gibi malzemeler koyabilirsiniz. Portakal suyu sıkıp koyabilirsiniz. Kakao koymayacaksanız, limon kabuğu rendesi yada portakal kabuğu rendesi koyabilirsiniz. )

Afiyet olsun. 

 

Bir cevap yazın