Kırmızı Başlıklı Kız Kırlent Yapılışı

Kırmızı başlıklı kız masalını hepimiz dinlemişizdir. Ve çocuklarımıza da anlatmışızdır. Bende bazen kızıma gece yatırırken anlatıyorum. Masala uygun tığ işi kırlent modeli yapımından bahsedeceğim.

Çocuklarınızı odası için, ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz çok şık kırlent modelleri yapabilirsiniz. Bugünkü açıklamalı modelimiz çocuk odası dekorasyonları için. Yine ev dekoru için dekoratif kırlent modelleri, örgü kırlent modelleri yapabilirsiniz.

Kırmızı Başlıklı Kız Kırlent Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Açık mavi , koyu mavi, yeşil, kırmızı, sarı, siyah, gri iplik
  • 5 mm tığ
  • Makas

Yeşil ile 51 zincir çekerek başlayalım. 2 sıra trabzan ördükten sonra 1 zincir çekerek başlayalım ve tüm ilmekler üzerine aynı yere 1 sık iğne , 2 trabzan yaparak yapalım. 2 zincir çekip dönelim ve tüm sıra boyunca trabzan örerek devam edelim. Bu iki turu 12 tur olacak şekilde örmeye devam edelim. Koyu mavi renge geçelim.

Arka ilmeklere batarak tüm tur boyunca trabzan yaparak devam edelim. Sonrasında 34 tur trabzan yapıp bitirelim.

Açık mavi renk ile tüm çevreye sık iğne yapalım. Her ilmeğe bir sık iğne, köşe kısımlara 2 sık iğne yapalım.

Ağaç yapımı için 2 sık iğne yapalım. Üzerine 3 sık iğne yapalım. Bir sonraki turda kenar kısımlardan artırma yaparak 5 sık iğne yapalım. Bu şekilde artırma yaparak 9 sık iğneye kadar çıkalım. 4 sıra artırma yapmadan trabzan olarak örelim. Tüm çevre etrafına sık iğne örerek ağaç dalını bitirelim. Gövde için 7 zincir çekelim üzerine 4 sıra sık iğne yapalım. Ve yastığınız üzerine dikelim.

Kırlentin yapılışına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

kırmızı-baslıklı-kız-kırlent-yapilisi

Kırlenti yapıp bitirdiğinizde aşağıdaki gibi görünecektir.

Aynı teknikle yapılmış birkaç kırlent modeli örnek olarak sizlere sunuyoruz. Bunları da yapabilirsiniz. Örgü konusunda tecrübeli hanımlar baktığı örgü modelinden örneği çıkarabilenler modele bakarak örgüyü yapabilenler bu konuda şanslı. Farklı kırlent modelleri vereceğiz bunları da deneyebilirsiniz zevkinize hangi,si uyuyor ise. Aplikeli kırlent modelleri paylaşacağız. Çocuklarınızın sevdiği objelerin aplikelerini ya da hayvan aplikeleri kalp aplike, yıldız aplike yaparak kırlentlerinizi süsleyebilirsiniz.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın