Pastahane Paskalya Çöreği Tarifi ,denenmiş tarif

Şimdi sizlere çok leziz az önce yapmış olduğum bir tarif vereceğim süper bir paskalya çöreği tarifi, Tadı çok lezzetli idi çocuklarl aberaber yaptık. Çok eğlendiler kızım örgü yapmayı öğrendi bu sayede ,” saç gibi oldu anne “dedi 🙂  Paskalya çöreği tarifi ni yaptıktan sonra artık pastahaneden paskalya çöreği , açma gibi şeyler almayacaksınız.

 

Paskalya Çöreği Yapılışı Tarifi (Construction of easter cakes)

Malzemeler: 

1 bardak ılıktan sıcak süt

yarım bardak sıvıyağ

Yarım paket yaş maya ( yoksa 2 paket 10 gr lık ınstant maya )

6 yemek kaşığı silme şeker

1 tatlı kaşığı tuz

2 yumurta tam , 1 yumurta sadece beyazı içine sarısı dışına : toplam 3 yumurta

un (yapışmayacak yumuşak bir hamur olana kadar)

tüm malzemeleri un hariç karıştırın maya ve şeker erisin iyice karıştırın, unu eleyin o şekilde dökün çok güzel kabarır hamur pürüzsüz olur.

Un : yemek kaşığı ile süzgeçten geçirerek unu koyun. 2 şer 2 şer ekleyin ben 12 tane koydum ele yapışmayacak bir hamur olmalı yumuşak olsun az yapışsın elinize sert yapmayın hamuru kabarabilsin rahatlıkla . az az yapışkan ama hamur kıvamında olsun. Üzerini bir bez örtün hamura değmesin bez çukur bir kaba koyun üzerine el bezi örtün düz şekilde sonra fırını 100 derecede 5 dk ısıtın. sonra fırını kapatın hamuru içine koyun örtüsü ile birlikte. 45 dk sonra kabarık olan hamuru alın tekrar çok aşırı bastırmadan yoğurun havası insin .

Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın, çubuk çubuk elinizde yuvarlayın ya da tezgahta yuvarlayın çubuk yapın 3 tane olunca saç gibi örün. üzerine yumurta sarısı sürün. üzeri kızarana kadar 180 derece 15 dk da pişiyor. Bu hamurdan ben 8 adet örgü yaptım . Resimdeki büyüklükte. Parmak kalınlığında açtım hamuru , pişince kalınlaştı.

 

 

Bir cevap yazın