Pıtırcıklar örgü nasıl yapılır

Hanımlar bu yazımda size çok kolay bir örgü modeli anlatacağım, Pıtırcıklar örgü modeli o kadar şık ve üzerinizde bir o kadar gösterişli duruyor ki, eminim hepiniz çok severek öreceksiniz.

Genellikle çift renkle yapılıyor, fakat tek renk iplede yapabilirsiniz. Kendini göstermesi için iki renk her zaman daha göz alıcı gözüküyor. Yeleklerde, ceketlerde ve süveterlerde harika duran bu örneğimizi şimdi öğrenmeye başlıyoruz.

Sitemizde daha farklı örgü yapılışları ve farklı örgü modelleri anlatımları için diğer konularımıza göz atabilirsiniz, şimdi ise yapan hanımlara kolay gelsin diyerek pıtırcıklar örgü nasıl yapılır anlatımına geçiyorum.

ip

Şiş

Yapılışı

Başlangıç olarak alt kısmını yani lastik kısmını oluşturmamız gerekiyor. Lastik kısmımız üstteki örgümüzden daha ince şişle örmek gerekir.

pitirciklar-orgu-1

Lastik kısmını üç numara şişle örüp, örgümüzü modelimizin daha şık durması içinde dört veya beş numara şişle örmemiz gerekir. Lastiğimizi ördükten sonra iki ilmek kenar ilmeğimizi alıyoruz. Bir ilmek boş alıp örüyoruz sırayı bu şekilde bitiriyoruz.

pitirciklar-orgu-2 pitirciklar-orgu-3

Sonra ikinci sıramızda ipi öne alıyoruz. Boş alıp sonra ipi öne alıp örüyoruz. İpi kendi tarafımızı alıp örüyoruz, arka tarafa alıp ipimizi örüyoruz. Bir sonraki sıramızda ilmeğimizi alıp kenarlık olarak ilk örüyoruz. Bir boş alıp, ve bir örüyoruz.

pitirciklar-orgu-4 pitirciklar-orgu-5

Ters kısmını örerken boş alıp ipi arkaya alıyoruz. Sonra ipi öne düz alıyoruz. Bu örneğimiz bu şekilde kendini tekrarlarken çift renk olarak da yapılır. Çift renk yapılan örgümüzde her renkten iki sıra olacak şeklinde örüyoruz

z.pitirciklar-orgu-6

Örgü yapılışı için göz atabilirsiniz

Bir cevap yazın