Tam Buğday Unlu Kek Tarifi

Tam Buğday Unlu Kek Tarifi

Tam buğday unlu kek daha sağlıklı olduğu her yerde söylenmiş ve biz de yapalım istedik. Tam buğday unlu kek tarifimiz 1,5 yaştan sonraki çocuklar için uygundur. Sebebi tarifte kabartma tozu olması.

Kabartma tozu kullanmayacaksanız yutmayı bilen bebeklere yedirebilirsiniz. Kekleri şeker kullanmak yerine pekmez ile yapabilirsiniz. Şekersiz kek tariflerinde ya hurma şurubu yada pekmez olur. Pekmez daha önce kaynadığı için pişirilmesinde herhangi bir zarar yoktur.

** Yalnız bal kullanmayınız balın ısınması ile bal artık bal olmaktan çıkıyor içeriği değişiyor, sütün içine bal koyarken bile kaynar süt yaptıysanız biraz sıcaklığı çıkmasını bekleyin ılık sütün içine bal koyun. 

Tüm bu bilgilerin ışığında tam buğday unlu kek tarifimize geçelim.

 

Tam buğday unlu kek için malzemeler :
2 yumurta
1 bardak toz seker
yarım cay bardagı pekmez (kecıboynuzu pekmezı vardı onu kullandım ben )
1 bardak portakal suyu (2 portakal  sıktım )
yarım cay bardagı yogurt
1 paket kabartma tozu
yarım cay bardagı sıvı yag
2.5 su bardağı tam bugday unu

tam buğday unlu kek tarifi yapılışı : normal kekten bıraz daha sıvı kalıyo kıvamı öyle .. yanı beyaz un ıle yaptıgımda 3 – 3.5 bardak un koyuyordum bıraz daha koyu bır kıvam elde edıyordum .. bunu bıraz daha sıvı bıraktım .. kremadan daha yogun bır kıvam..
200 derecede ısıtılmıs fırına koydum 180 dereceye ındırdım fırını .. yarım saatte pıstı ..kontrol edın 20 dk sonra cunkı hemen pısıyo ..undan dolayı heralde .. normal kek 45 dk da pısıyor . Kızım çok severek yedi. 

Bir cevap yazın