Taze fasulye konservesi kışlık hazırlık

Taze fasulye konservesi kışlık hazırlık

dsc_0002_2

Kışın yemek üzere hazırlayacağımız konservelerden biri de taze fasulye konservesidir. Buzlukta yer kalmadığında iyi bir alternatif oluyor.

dsc_0003_1

Buzlukta taze fasulye saklayacaksanız önce kaynar suyun içine atın çiğ fasulye kokusu çıkıyor ve rengi koyulaşıyor rengi değişince süzgece alın ve suyu süzülsün , soğusun. ardından buzdolabı poşetine koyun ve buzluğa atın. Kullanırken de et azıcık su ile sotelensin yağ koyun ve  soğanı kavurun, salça ekleyin ben 1 kaşık domates 1 kaşık biber salçası koyuyorum. üzerine fasulyeleri koyun önceden buzluktan çıkarın bir tabağa alın buzu çözülsün. Acil yapacaksanız bu aşamadayken direk atın kapağını kapatın tencerenın ve kavrulsun buzu erisin ve biraz kavrulsun ve patatesleri ekleyip suyunu koyun. yarım saate hazır.

Konserve fasulye yapımı için domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayın. 1 çay bardağı sıvı yağ (mısır özü) üzerine domatesleri koyalım ve biraz kavrulsunlar, fasulyeleri de koyalım. rengi dönene kadar kavuralım bir bardak su ekleyebiliriz. 5lt lik tencerede yaptım ben ölçüler ona göre anlatıyorum. 2 yemek kaşığı kaya tuzu (silme)

fasulyelerin rengi değiştiğinde kavanozlara dolduralım az suyundan da ekleyelim. ağzını kapatalım. ters çevirelim.

sabah fışkıran köpüren dökülen yoksa 🙂 kaavanozları düz çevirip serin yerde saklayalım

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın