Yoğurt Çorbası Tarifi

Yoğurt Çorbası Tarifi

yoğurt çorbası tarifi

Yoğurt çorbası tarifi vermek için öncelikle şunu belirtmek isterim herkes farklı tarif verse de sonuç aynı oluyor. Dolayısıyla denenmiş tarifleri tavsiye ederim. 

Bizim ailede pirinçsiz yoğurt çorbası içiliyor. Lebeniye çorbası adında aynı yoğurt çorbasına benzeyen fakat yine farklı yapılış çeşitleri olan  bir çorbada vardır. Sitemizde onu da anlatacağız.

Şimdi kendi tarzımla yaptığım yoğurt çorbası tarifini vereyim:

Öncelikle yarım çay bardağı pirinci şişip patlayana kadar kaynatarak pişiriyoruz. Az bir suda minik bir tencerede kaynatalım. 

Ardından süzelim. Başka bir derin çorba tenceresine 1 kase hazır yoğurt( evde yapıyorsanız yoğurdu 2 kase koyun) , 1 adet yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı un ve 1.5 lt su koyalım karıştıralım. Çırpma teli ile sürekli karıştırarak ocakta pişiriyoruz. kaynadıktan sonra tuzunu atın. Cezveye sıvı yağ, toz kırmızı biber,pul biber, kuru naneyi koyun yanmadan hafif rengini versin kırmızı biber ve ocaktan alın (ısınıyor cızır cızır ses geliyor , olmuş demek), çorbanızın üzerine yavaşça dökün kabarıyor bir anda boşaltmayın. Cezvede kalan yağ için bir kepçe çorbayı cezveye dökün sonra cezveyi tekrar tencereye boşaltın. Cezvedeki yağı da almış olduk. 

Çorbanız yoğun kıvamlı olursa su ekleyerek kıvamını açabilirsiniz zevkinize uygun hale getirin. 

Afiyet olsun. 

 

 

Bir cevap yazın