2019 DGS Sınavı Net Sayısı ve Puan Hesaplama

Konu başlığını 2019 koyduk ama 2018 yılı DGS sınavına yani Dikey Geçiş Sınavı na giren adayları da ilgilendiren DGS puan hesaplaması nasıl yapılır konsu içinde çok önemli bir detay var. Dilediğiniz kadar çalışın ya da çalışmayın. Ben sözelciyim sözelden ful çekerim gerisi hiiiçç ilgilendirmez diyemiyoruz artık arkadaşlar. Evet artık sözelci bile olsanız matematik yapmak zorundasınız, ve artık sayısalcı bile olsanız sözel yapmak zorundasınız.

 

Peki matematik yapan kişi sözeli çook kolay bir şekilde yapabilir, ama sözel bölüm öğrencileri eğitimlerini sözel bölüm üzerine yoğun şekilde alan Meslek Lisesi mezunları için bu durum haksızlık olmuş.. Durum şu ; artık her iki bölümden de 0,5 puan almak zorundayız puanımızın hesaplanabilmesi için. Sözel ya da sayısal bölümün herhangi birinden 0,5 puan alamayan adayların sınav sonuçlarını sistem otomatik olarak hesaplamayacak ve baraj altı gösterecek. Yani sınavı kazanamamış olacağız. Sınavı geçersiz mi ya da puanı hesaplanamıyor mu yazacak artık açıklama ne olacak bilmiyorum. Ama sonradan eklenen bu yeni kural Puan hesaplama sürecinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken husus. İnşallah bu yazıyı 2019 yılı DGS sınavı ne zaman sorusunu ararken okursunuz. Sınava girmeden önce de bu bilgiyi bilmenizde fayda var. Sözelci iseniz mutlaka sayısal sorulardan yapmaya çalışın . Emin olduğunuz soruların yanıtlarını işaretleyin diyeceğim ama bu sınavda emin olsam bile yanlış yapmışım. Sonucu bulmuştum oysa ki yanlış çıktı yanıtı.. Nasıl emin olacak isek cevabımızdan bir sözelci olarak bilemiyorum. Ama en az 1 soru ya da 3 yanlış 1 doğru . Yarım net nasıl oluyor bilmiyorum dedim ya sözelciyim 🙂 ama yarım net yapmamız lazım sayısaldan sözelciler olarak. Aynı zamanda sayısalcılar olarak sözel bölümden yarım net yapmanız gerekiyor. Bilgilerinize .

 

2018 ve 2019 Dgs sınavı ne zaman sorusunu arıyorsanız bile bu yazıyı okuyun hayati önem taşıyan bir bilgi bulacaksınız. Tüm sınavınızın geçersiz sayılması söz konusu nasıl mı ? Cevabı yazımızda. Başarılar size.. 2018 DGS sınav sonuçları 16 Ağustos 2018  de açıklanacak. 2018 DGS sınavı 21 Temmuz 2018 tarihinde yapıldı. Başvuru için Şubat – Mart ayından itibaren takipte olun .. Nisan ya da Mayıs aylarında başvuru tarihi yapıyorlar 1 hafta süre ile .. Önceden gidin eksik bilgi olursa almıyorlar başvurunuzu ve en azından tamamlamak için vaktiniz olur. Sistemsel bilgilerinizin ekrana yansıması gerekiyor gerek mezun olduğunuz Üniversitenin öğrenci işlerinin girmiş olduğu bilgiler ve gerekse sizin sistemdeki bilgilerinizin güncellenmesi konusunda hızlı olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın