4 Malzeme ile Margarinsiz Tereyağsız Pastane Kurabiyesi Tarifi

Margarinsiz yağsız kurabiye tarifi arayanlara gelsin. Yağsız nasıl kurabiye olur , mümkün mü aynı lezzeti , yeme zevkini verir mi … gibi bir çok soru gelebilir aklınıza. İşte size yağsız sadece 4 malzeme ile yapabileceğiniz çok güzel bir kurabiye tarifi.

Yağsız kurabiye olur mu derseniz tabii ki olmaz , hamurun içinde onu yumuşatacak unu ayrıştıracak ve pişirecek ağızda dağılır kıvama getirecek bir yağa ihtiyaç var. Dilediğiniz sıvı yağı kullanabilirsiniz, zeytinyağı ile bile yapabilirsiniz. En az zararlı olduğunu düşündüğnüz yağ ile yapın. yağ oranını ben hep kek yaparken bile bir iki parmak kadar az koyarak tarifi uygularım. Siz de öyle yapabilirsiniz. ancak ilk denemede tam ölçü ile yapmakta fayda var kıvamı tutturmak açısından sonrasında eliniz alışır dilediğiniz gibi oynarsınız malzemeler ile.

Yapılan kurabiye sayısı gibi unsurlar da ortaya çıkar ilk yapışta ve ilk tam ölçü ile. Sonrasında zevkinize ve ihtiyacınıza göre belirlersiniz malzemeleri. Ben genellikle öyle yapıyorum tüm tariflerimi , iki katı ölçüleri kullanarak arttırma yaparım. Birbirini tamamlayan malzemeleri o şekilde bir denge kurarak tarifin miktarını arttırırım. Azaltma ise tavsiye etmem sadece kullanılan bardak su bardağı ise çay bardağı kullanırım bu şekilde bir azaltmaya giderim. Onun dışında artanları buzlukta saklayabiliyoruz.

Bir cevap yazın