5 Dakikada Yap 20 dakikada Pişir Portakallı Kek

Merhaba, portakallı kek birçoğunuz daha önce çok defa yapmıştır. Süngerimsi yapısı , mis gibi evi dolduran kokusu ve o nefis tadı ile vazgeçilmezim olacak sanırım. Kakaolu kek dışında başka bir şey yemeyen ben ve çocuklarım beyaz olan hiçbir yiyeceği yiyemeyiz eşim de dahil.

smart

Ama bu kek kokusu ile doyuruyor gerçekten. Portakal kabuğu rendeleri var içinde iki adet portakal yeterli oluyor. 1 Bardak kadar da portakal suyu koydum. Rendelediğiniz portakalların suyunu sıkabilirsiniz.

Malzemeler, 4 yumurta, 1 bardak şeker, 1 bardak süt, 1 bardak yağ, portakal suyu, vanilya, 3.5 bardak un ve kabartma tozu.

öncelikle yumurta ve şekeri 5 dakika kadar çırpalım. sonra malzemeleri ekleyelim. Kek kalıbını yağlayalım, üzerine kek harcını dökelim. Isıtılmış fırına atalım 25 dakika pişirelim. İçinin pişip pişmediğini kontrol ettikten sonra fırından çıkaralım. İçinin piştiğini bıcak batırarak anlayabilirsiniz. Bıçağa hiç bir sıvı kek harcı bulaşmıyorsa pişmiştir.

Yapılışı anında çektiğim resimlerden faydalanabilirsiniz. İlk kez yapacak olanlar için söylüyorum. Bir de üzerine bir parmak kadar çay bardağına koyduğum pekmezi de üzerine gezdirdim. Sonra ebruli yapar gibi şekil yaptım. Resimlerde göreceksiniz. Bir ileri bir geri kürdan ile ya da bıçağın ucu ile yapabilirsiniz.

Kıvam için çektiğim resmi görüyorsunuz , akışkan olmalı kekin hamuru çok katı olmamalı Krep hamurundan az daha koyu o kadar.

Bir cevap yazın