6. Sınıf Oran Konu Anlatım Özeti

merhaba, ortaokulun en kolay ama en zorlayıcı konularından biri Oran konusu. Eskiden bize Oran-Orantı şeklinde ikisini bir verirlerdi şimdilerde müfredatta 6 da Oran 7 de Orantı konusu işleniyor.

Oran konusunda çok küçük ayrntları bilirseniz soruların hepsini yaparsınz. Artık soru çözmek için yorumlama çok önemli. Soruda sadece 2+2= ? şeklinde sormuyor.

Kesinlikle kendi çocuklarıma öğrettiğim soru çözme şeklini sizlerle paylaşacağım. Öncelikle soruda verilenleri tüm bilgileri satır satır okurken not almalılar, şekil gerekiyorsa şekil çizmeliler. Ardndan istenilen bilgiyi doğru olarak yazmallar. Ve tabi tekrar yazdklarına bakıp verilenleri gözden geçirerek istenene ulaşma yollarını düşünecekler işlem yol haritasın çizecek aklından ve çözmeye başlayacak.

Bizimkilerdeki sıkntyı böyle aştık soruya bakarak soru çözülmüyor. Konuyu dahi anlayamıyorlar tam olarak. Ne zamanki dediğim gibi not alarak veya gerektiğinde şekil çizerek soruyu çözmeye yöneldiler o zaman hızlandılar ve doğru sonuçlar elde ettiler. Not almaya üşenen daha çok zaman kaybedeceğini düşünen bir çocukla mücadelemi kazandım sıra sizde…

Biz artık oran konusundan soru kaçırmıyoruz çok absürd taktikli bir soru olmazsa..

Herkese kolay gelsin başarılar dilerim ..

Aşağıda Oran konusunun en önemli unsurlarının kurallarınn örnekler ile anlatıldığ özeti sizlere sunuyorum. Bir çok yerden çalıştı çocuklar anlamadı bu özeti yazdım onlar için çalıştırdm okuttum soru çözümüne geçtiler ve başardılar çok şükür. Sizlere de faydası olur umarm

Bir cevap yazın