Afgan Motifi Bebek Battaniyesi Yapılışı

Afgan işi Motifli Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

Afgan işi motifli bebek battaniyesi yapılışını anlatacağız. Dilediğiniz renklerle kombin yapıp bebek battaniyesi yapabilirsiniz. Ayrıca bu motiften hırka , yelek gibi örgü modelleri de yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • Renkli pamuklu iplik
  • 3 mm tığ
  • Makas

1.tur : 4 zincir çekip halka oluşturalım. 2 zincir çekerek başlayalım ve yanına 2 tekli trabzan yapalım. Son ilmekleri birlikte öreceğiz. Sıra sonuna kadar aralarda 1 zincir çekerek 7 kez daha tekrar edelim.

2.tur : İpliğin rengini değiştirelim. Yuvalardan bir tanesinin içine ipi sabitleyelim. Ve 3 zincir çekip yapına 4 trabzan yapalım. Yine ilk turda olduğu gibi son ilmekleri birlikte örüyoruz. Aralarda 1 zincir çekerek diğer tüm yuvalarda aynı işlemi tekrar edelim.

3.tur : İpliğin rengini değiştirelim. Az önce yaptığımız trabzanlar üzerine ipi sabitleyip 3 zincir çekip yanına 3 trabzan yapıp son ilmekleri birlikte örelim. 1 zincir çekip hemen yanındaki ilmeğin içine aynı şekilde 4 trabzan yapalım. Aralarda 1 zincir çekerek sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

4.tur : İpliğin rengini değiştirelim. Ve herhangi bir yuvaya ipi sabitleyelim. 1 trabzan yapalım. 4 zincir çekip aynı yere 1 trabzan daha yapalım. 2 zincir çekip bir sonraki yuvaya tekli trabzan ile batalım. 2 zincir çekip bir sonraki yuvaya sık iğne ile batalım. Tekrar 2 zincir çekip bir sonraki yuvaya trabzan ile batalım. 4 zincir çekip aynı yere 1 trabzan daha yapalım. Sıra sonuna kadar resimdeki gibi örelim.

5.tur : Aşağıda resimde gördüğünüz gibi köşe oluşturarak turu trabzanla tamamlayalım.

6.tur : Bu turu sık iğne örerek tamamlayalım.

Motifleri karşılıklı sık iğne ile birleştirebilirsiniz. Veya dikebilirsiniz. Motifleri tek olarak örüp bardak altlığı olarak da kullanabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın