Anlatımlı Bebek Patiği

Anlatımlı patik modelleri yapılışları kolay ve zor olmak üzere değişirler. Herkese kolay gelen farklı bir model bebek patiği vardır. Hamile olduğumu öğrendiğim zaman ilk şoku atlattıktan sonra ilk işim 1 yün ve 3,5 no şiş almak olmuştu 🙂 Hemen bir tane bebek patiği yaptım. Bir çok hamile bayanın yaptığı gibi ilk örülen şey sanki patik gibi geliyor bana sonra bebek yeleği modelleri araştırılır. Ve Bebek battaniyesi modelleri tabii.. Bu modelleri de belki kolay bulanınız olacaktır. Zor gelirse sitemizde bebek patiği yapılışları çok sayıda bulunmaktadır mutlaka sizin de hem beğeneceğiniz hem de yapabileceğiniz bir model vardır.

Anlatımlı Bebek Patiği

1. örnekte tığ ile yapılan bebek patiği modelinden bahsetmek gerekir ise, orta kalınlıkta ip ve 3.5 nolu tığ ile örülebilir. Öncelikle 13 zincir uygulanır ve tabandan başlanır. Topukta 4, burunda ise 6 arttırarak devam edilir. 4 sıra sonunda üst tarafa çıkılır. Burunda çift atılarak yuvarlaklıklar verilir ve kişinin zevkine göre üst kısma değişik şekiller verilir. Bağcıklı, ön taraftan düğmeli ya da kurdeleli desenliler en rağbet gören patikler arasında yer alır.

2. örnek ise şiş ile yapılan bebek patiği modelidir. Öncelikle 22 ilmek atılarak başlanır. Bu modelde bebeğin yaşı ya da ayak numarasına göre bu ilmeği azaltıp çoğaltılabilmektedir. 22 ilmek ile başlanılan örgü, haraşo 8 vagel örerek 24 sıraya kadar devam edilir. 24 sıra tamamlandığında diğer 10 ilmek kesilir ve yeni bir renkte ip ile 3 sıra düz 3 sıra da vagel (haraşo) şeklinde 45 sıra örülür. Örme işlemi tamamlandığında ince olan yer, farklı renkte olan ucu geniş kısma dikilir. Alt ve üst bölümden büzerek ince ve iki renkli olan bölüm dikilir. Diğer bölüm ise arka tarafa denk gelecektir.

Aynı zamanda karpuz dilimli patik olarak da bilinen bu patik, dikiş esnasında sıkıntı çekmeye yöneliktir. Bu yüzden dikiş bölümü ayrıca anlatılması gereklidir. İlk olarak dar olan uç diğer uca dikilir. Alt taraf dikildikten sonra büzme işlemi hem yukarıdan, hem de aşağıdan yapılır. Sonra patik çevrilir ve bilek kıvrılır. Ponpon, çiçek gibi istenilen süs de yapıldıktan sonra patik kullanıma hazır halde gelir.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın