Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ayva Tatlısı

Sevgili hanımlar bu yazımızda yine farklı bir tarifle karşınızdayız. Çok hafif bir tatlı olması nedeniyle çocuklara da gönül rahatlığıyla ( az şekerli yaparak) yedirebiliyorum. Evde ayva tatlısı yapmak kolaydır. Malzemelerde az ve bulunabilir türdendir.

Dışarıda yediklerimizde çoğunda boya var ayva tatlısı rengi, evet biraz kırmızıya yakın olur ama çok kırmızı olanları yemeyin boyalıdır. Çekirdeği pişerken kırmızı renk verir ve şerbet ve ayvalar biraz kırmızılaşır.

 

Malzemeler;
– 3 adet ayva
– 6 adet kahve fincanı toz şeker
– 1 adet çubuk tarçın
– 1 adet limon
– 10 adet karanfil (tercihe bağlı ben kullanmıyorum ama kullananlar var)
– 1 Lt su
– Tencereye koymak için bir bardak su

Hazırlanışı;
Ayvaların kabuklarını soyun ve ikiye bölün. İçerisindeki çekirdekleri ayırın. Derin bir kaba 1 lt su koyun içerisine bir adet limonu sıkın. İkiye böldüğünüz ayvaları limonlu suda biraz bekletin. Ayrı bir tencereye ayvalarınızı koyun ve üzerine toz şekerleri boşaltın.İçinden çıkardığınız kahverengi çekirdekleri de atın ve suyuna denk getirin ayvaların üzerinde kalmasın.(renk verecek)

Tencerenin içerisine karanfilleri ve tarçını koyun. Yarım su bardağından fazla su ekleyin. Kapağını kapatın kısık ateşte kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra en düşük ateşte ayvalar yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. 1 yada 1,5 saat içerisinde pişecektir. Piştikten sonra soğuması için düz bir servis tabağına alın ve üzerine biraz şerbetinden ekleyin. Dilerseniz üzerine kaymak ve ceviz koyup servis yapabilirsiniz.

Görüldüğü gibi yapmak hiç de zor değil. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın