Bebek Keki Yapılışı

Bebek Keki Yapılışı 

Bebekler için evde sağlıklı atıştırmalık yapılışı da diyebiliriz bu konumuza başlık olarak .

Bebeklerimiz için sağlıklı atıştırmalıklar yapmak isteriz. İşte bu onlardan biri. Bebeklere kek yaparken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var . İlki şeker kullanmamak , ikincisi kabartma tozu kullanmamak , üçüncüsü onlara yediremediğiniz gerek tadını sevmediğinden gerek dişsizlikten ne yiyemiyorsa onları parçalayıp kekin içine koymak 😉 Annelerin gizli kuvveti kek 🙂 

Bunlar olmadan nasıl olacak derseniz, şöyle ki ; şeker yerine bebek kekinde hurma şurubu yada pekmez çeşitlerinden kullanabiliriz. zaten çok şekerli bir tadı olması gerekmiyor nasıl verirseniz öyle alışıyorlar. Kendi ağız tadınızı yakalamaya çalışmayın. 

Bebek keki 1 yaş sonrası için uygundur. Çiğnemeyi düzgün yapıyorsa.

Malzemeler : 

1 çay bardağı pekmez ( ben keçiboynuzu kullandım)

1 havuç rendesi en küçük tarafta rendelenmiş olsun.

2 yumurta

yarım çay kaşığı karbonat

ceviz-fındık -badem hangisi varsa yada hepsi varsa hepsi . un haline getirilmiş şekilde. çiğneyebiliyorsa minik parçalar halinde koyulabilir.

1 çay bardağı süt yada yoğurt

yarım çay bardağından az zeytinyağı

tam buğday unu aldığı kadar 3 bardak cay bardağı ile alıyor sanırım yavas yavas koyun. Normal kek kıvamından az daha yoğun olacak .

Fırını 130 dereceye alın . Yüksek sıcaklık ile pişen yiyecekler de sağlıksız unutmayın. 

malzemeleri teker teker koyup karıştırın. mikser yada el ile çırpabilirsiniz. Bebekler için evde yapılan sağlıklı atıştırmalık hazır. 

Bir cevap yazın