BİLSEM Sınavı Takvim Yayınlandı 2019-2020

Bilsem Sınavı ile ilgili yapılacak olan işlemlerin tarihleri belli oldu. Yani BİLSAM Takvimi yayınlandı. Çocuklarımızın iyi eğitim alması için yapmadığımız şey yok. Okul eğitimi yanında eğitimler veren Bilsem Kurumu için sınav başvuruları öğretmenlerin yapacağı başvuruların süresi geldi çattı. Başvuru ve sınav tamamen ücretsiz.

Şimdi tam da bu günlerde öğretmenler meb in sitesinden Bilsem sınav başvuruları yapılıyor. Bir çok öğretmen sınava iki alandan girilebileceğini çocukları iki alan göstererek sınava sokabileceğini bilmiyor. Bilsem de en fazla iki alandan eğitim alınabiliyor. Yani bir çocuk genel yetenek bölümünde eğitim alırken aynı zamanda resim bölümü ya da müzik bölümünden ders alabiliyor.

Bilsem de 3 alan var. 1- Genel yetenek 2- Resim 3- Müzik Bu alanların herhangi ikisinden sınava girebilirsiniz. Bunu öğretmene belirtin. Genel yetenek + resim , yada genel yetenek + müzik , yada müzik + resim gibi

Alanlarınızı seçebilirsiniz. Yazılı sınavı kazandıktan sonra bireysel değerlendirmelerine ayrı ayrı alacaklar. Çocuklar bireysel değerlendirme sınavına girdiğinde seçtiği alanlardan ayrı ayrı sınava girecekler.

Yazılı sınav 1 tane , genel yetenek , müzik ve resim alanlarının puanlamaları farklı . En yüksek puan genel yetenek alanında , ondan iki üç soru eksiği müzik ve resim oluyor. Geçen sene 2018 de öyleydi.

ADAY GÖSTERİLDİKTEN SONRA NE YAPMAK GEREKİR?

Aday gösterilen öğrencilerin tümü grup tarama sınavına (tablet üzerinde yapılan dijital uygulama) girmelidir. Öğrencinin bu sınava ne zaman gireceği il tanılama sınav komisyonu tarafından planlanacak ve öğrencilere randevu verilecektir. Grup tarama uygulaması tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra yetenek alanları bazında sonuçlara göre ülke ortalaması belirlenerek, bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler MEB kurumsal web sitesinden ilan edilecektir. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonu tarafından MEBBİS-BİLSEM işlemleri modülü üzerinden randevu verilecektir.

Linke tıklarsanız klavuza ulaşırsınız . Bilsem başvuru klavuzu 2019-2020 :

https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2019_11/15173608_TanYlama_KYlavuzu__YeYitek_Ekli_2.pdf

Bir cevap yazın