Çiçek havlu kenarı nasıl yapılır.

        Çiçek havlu kenarı nasıl yapılır, battaniye havlu kenarı yapılışı ve masa üstü kenar yapılışı. Bu yazımızda size çiçekli havlu kenarını nasıl yapabileceğinizi anlatacağız farklı örgü modelleri ve yapılışları için sitemizde bulunan diğer açıklamalı konularımızı ziyaret edebilirsiniz. 

           Tığ İşi Çiçek Kenar Oyası Modeli Nasıl Yapılır  ? Battaniye .yada  havlu, masa üstü örtüsü yapılışını bitirdiyseniz şimdi sıra bir kenar hazırlamakda by yazımızda da sizlee çiçekli havlu kenari nasıl yapılır tarif edeceğiz.

Farklı bir renkle 5 zincir çekip halkaoluşturuyoruz. üç zincir çekerek yanına 25 trabzan yapıyoruz.

Ördüğümüz örgüden aynı renk iplik ile devam ederek 12 trabzan daha yapıyoruz

Öncesinde yaptığımız daireyi herhangi bir yerinden sık iğne ile birleştiriyoruz. ve iki zincir çekiyoruz.

Yanına 2 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekelim ve az önce yaptığımız trabzanların hemen yanından devam ederek 3 trabzan yapıyoruz. Aynı şekilde dairede 4 trabzan kalana  kadar devam ediyoruz. Battaniye kenarından 9. trabzan üzerine sık iğne ile batalım.

Battaniyenin tüm çevresini bu şekilde daireleri ekleyerek örüyoruz. 2. tura geldiğimizde. Battaniye kenar başından 3 trabzan kalana kadar trabzan yapıyoruz. Oluşturduğumuz ilk yuvanın içine 3 trabzan yapıyoruz

.

Resimdeki gibi dairenin sonuna kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz. Battaniye kenarından 3. trabzan üzerine sık iğne ile batalım.

Yine diğer motifleri de aynı şekilde örmeye devam ediyoruz..

Battaniyenin çevresini tamamladıktan sonra ipimizi sabitleyip kesiyoruz.

.

Resimdeki gibi 2. trabzan üzerine ipliğimizi sabitliyoruz.

Hemen ilk yuvaya sık iğne ile batalım. 3 zincir çekiyoruz

Sık iğneni tepesine batalım.

Hemen yanına 1 trabzan yapıyoruz. Tekrar 3 zincir çekip üzerine batalım

 

Aynı şekilde aynı yere 3 trabzan daha yapalım. Sonra ikinci trabzan üzerindeki trabzanın tepesine sık iğne ile batalım.

Şimdi diğer yuvalarda da aynı işlemi yapalım. 4. trabzan üzerine sık iğne ile batalım.

Ördüğümüz örgünü üzerindeki tüm motiflere aynı işlemi yaparak tekrar edelim. Ve kenar oyası bitti. Çok kolay ama bir o kadar da güzel kenar oyası modeli. Örgülerinize çok yakışacak. Bu modelden havlu kenarı da örebilirsiniz. Önce kenar olarak havlunun üzerine trabzanlar yapın sıra boyunca. Sonra üzerine anlattığımız işlemleri uygulayarak örebilirsiniz.   

Bir cevap yazın