Çorap nasıl Örülür ?

Çorap nasıl Örülür ?

Çok kolay bazı noktalara dikkat ederseniz açıklamaları iyi okur ve resimden de takip ederseniz kesinlikle harika  bir örgü çorap yapılışını öğrenmiş olacaksınız. Herkese kolay gelsin.

Çorabımız bu şekilde,

4 numara tığ ile ona uygun kalınlıkta bir ip ile 2 renk yapacağız.

9 zincir çekiyoruz. ikinci ilmekten başlıyoruz sık iğne yapmaya. son ilmeğe 2 sık iğne yapıyoruz. toplamda 10 sık iğne yapıyoruz. dönüyoruz ve ( patik tabanı yapar gibi diğer tarafı da örüyoruz ) dönüşte 2 sık iğne daha yapıyoruz.  6 sık iğne yapıyoruz ve dönüşte yine 2 sık iğne yapıyoruz. toplamda 10 sık iğne yapmış oluyoruz dönüşler dahil .

iki sırada toplam 20 adet sık ilmeğimiz olacak. ve aslında tam bir sırayı tamamlamış oluyoruz ve ilmeği sabitleyip başladığımız sık iğneye sırayı bitiriyoruz yeni sıraya başlayacağız.

2 zincir çekipo bir üst sıraya başlıyoruz. 2 li trabzan yapacağımız için 2 zincir çekiyoruz.

sıradaki ilmeğe 3 adet yalancı sık iğne yapın.

sonra 7 sık iğne yapıp devam ediyoruz.  köşe ilmeğe 3 adet sık iğne aynı yere yapıyoruz.

1 adet tam tepe ilmeğe yalancı sık iğne yapıyoruz. sonraki ilmeğe 3 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. 

sonraki ilmeklere 1 er adet sık iğne yapıyoruz yine tam dönüşte bulunan ilmekten bir önceki ilmeğe 3 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. sonra 7 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. köşeye 3 adet yalancı sık iğne yapıyoruz.

28 yalancı sık iğne yapmış olacağız. sırayı başladığımız zincir ilmeğine sabitlryip bitiriyoruz sırayı.

son görüntümüz böyle olacak.

28 adet yalancı sık iğnemiz var.

sonraki sıra : 2 zincir çekiyoruz. 28 adet her bir ilmeğe tek batarak yalancı sık iğne yapıyoruz.

biraz içe doğru kıvrık bir hal almalı burası çorabın burun kısmı.

sonraki sıra : 2 zincir çekerek başlıyoruz. 2 tek , 1 çift yalancı sık iğne yapıyoruz. 9 tane yalancı sık iğne yapıyoruz. sonraki ilmeğe 2 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. 3 tek yalancı sık iğne yapıyoruz. 1 çift yalancı sık iğne . sonraki 9 ilmeğe  9 adet yalancı sık iğne yapıyoruz her ilmeğe 1 adet ( 9 tek). son ilmeğe geldik 2 adet yalancı sık iğne yapıyoruz aynı ilmeğe ( 1 çift). sonra ipi başladığımız zincirin ilmeğine sabitliyoruz. ( toplamda 32 adet yalancı sık iğnemiz olmalı )

sonraki 4 sıra : her bir ilmeğe 1 yalancı sık iğne yapılır. sıra sonunda başlangıç ilmeğine sabitleme yaparken arada ilmeklerin hepsini çekmeden önce renk değiştirilir modelde beyazdır. Beyaz ip eklenir ve onunla sabitleme yapılır. ( 32 adet sık iğne olmalı her bir sırada)

beyaz ip ile ilk sıra : her sık iğne ilmeğine 1 adet yalancı sık iğne yapacağız.

resimde çizili olan ayağın burun kısmını gri renk ile yaptık. beyaz ile ayak topuğumuza kadar olan kısmı her bir ilmeğe 1 yalancı  sık iğne yaparak öreceğiz. herkes kendi ayak uzunluğuna göre o kısıma kadar örsün.

modelimizde 23 sıra örüldü. herkes ayak ölçüsüne göre örsün. topuğu yapmaya başlıyoruz.

sonraki sıra : 4 adet kaydırma yapıyoruz. ilmek almadan yandaki ilmeğe batıyoruz arkadan ip dolayıp o ipi direk tığdaki ilmekten geçiriyoruz. ) amaç örme değil 4 ilmek ileri gitmekburada.

4 ilmek kaydırdıktan sonra geri dönüyoruz . ilk ilmeğe yalancı sık iğne yapıyoruz 1 adet. bunu yaparken arada zincir atıyoruz. zincirli yalancı sık iğne yapıyoruz. ( şöyle ki; tığa ip dolayıp bat, arkadan ip dola çık tığda 3 ilmek var 1 tanesini -zincir çekmiş oluyoruz- tığa ip alıp çek, yine 3 ilmek var tığda hepsini bir çek. )

ikinci zincirli yalancı sık iğneyi yaparken 1.nin zincirine batıp ilmek alacağız ve o şekilde yapacağız resimdeki açıklamayı da okuyun.

sonra tekrar zincirli yalancı sık iğne yapıyoruz. ve yine o zincire batarak yalancı sık iğne yapıyoruz. bunu tam 23 sıra bu şekilde örüyoruz şekildeki gibi düz bir çıkıntımız olıuyor solda kayrıma yaptığımız 3 ilmek dursun.

 

şimdi 16 ilmek atlayacağız. ve 17.ilmeğe ördüğümüz çıkıntı parçayı birleştireceğiz. resimdeki gibi bu sayede topuk boşluğunu oluşturacağız.

17.ilmeğe batıp yalancı sık iğne yapıyoruz. ve sıra sonuna kadar 15  adet daha yalancı sık iğne yapıyoruz.

topuk kısmındaki yalancı sık iğneleri yaparken son ilmeği kaçırmayın dikkatlice tüm ilmekleri sık iğne ile doldurun. yoksa delik oluşur.

11 sıra yukarı doğru yalancı sık iğne yapıyoruz her bir ilmeğe 1 adet.

11  sıra tamamlanınca arkada tam orta kısımda sondan 1 ilmeği sık iğne yapıyoruz. son ilmeği de kapatıyoruz. sonra gri ipi alıyoruz tekrar kapatıyoruz ve  gri ip ile yeni sıraya başlıyoruz ve çorabın kenarındaki renkli kısmı yapacağız en üstte bacak kısmına gelen yeri .

Gri ip ile tüm ilmeklere 1 adet 2 li trabzan yapıyoruz.

sonraki sırada : gri ip ile tığa ipi dolayıp bir alttaki trabzanın sağından girip solundan çıkıyoruz ip doluyoruz ve sonra ikili trabzan yapıyoruz yani 2 kerede çekiyoruz. tüm sırayı aynı şekilde yapıyoruz. ( mozaik model örenler hemen anlayacaktır. trabzan tığın üstünde kalıyor , önden batarak yapıyoruz.)

son 3 ilmekten 2 si yalancı sık iğne yapıyoruz. son ilmek normal sık iğne yapıyoruz ve sırayı sabitliyoruz kapatıyoruz başlangıç ilmeğine sabitliyoruz.

topuk kısmı :

tam birleştirdiğimiz yerden başlıyoruz ve tığımızı tam köşe noktasından sokuyoruz ve gri renki iplikle 1 zincir atarak başlıyoruz.

her ilmeğe 1 adet normal sık iğne yapıyoruz tüm bir sırayı bu şekilde tamamlıyoruz 43 adet sık iğne yapacağız.

Köşelerre dikkat edin ilmek atlamayın. tek bir ilmek gibi görünen en köşe ilmeğe de sık iğne yapın.

köşeler bu şekilde gözükecek.

1 zincir ile başladık 43 adet sık iğne yaptık ve sırayı tamamladık.

topuk 2.sıra : 2 zincir çekerek başlıyoruz. 16 adet yalancı sık iğne yapalım. (köşeye geldik) Resimde gösterilen köşedeki 3 ilmeğe yalancı sık iğne yapıyoruz. ama bunu sık iğneleri tamamlamadan şişte bırakarak yapıyoruz. 3. ilmeğe de kapatmadan yalancı sık iğne yaptığımızda ,

tığda tam 7 ilmek olacak ve hepsini birlikte çekeceğiz.

ve sonraki 21 ilmeğe yalancı sık iğne yapacağız. son 3 ilmek kala yine yalancı sık iğneleri kapatmadan tığda 5 ilmek oluşturuyoruz ve hepsini birlikte çekip sırayı tamamlıyoruz. son ilmek kapatma birleştirme ilmeği olduğu için tığa ip dolamadan batıyoruz ve orda arkadan doladığımız ip ile 5 ilmeğin içinden geçerek ilmekleri kapatıyoruz. sırayı tamamlıyoruz.  ( son ilmeğimiz , sıraya başlarken çektiğimiz 2 zincirin tepesi. böylelikle hem sırayı düzgun bır şekilde kapatmış oluyoruz , hem de köşeyi 3 yalancı sık iğne ile onları kapatmadan yapıyoruz hepsini bir kapatıyoruz. ) (38 ilmek (sık iğne) olmalı bu sırada)

son resimde solda aşağıda çorabın burun kısmı var.

2 zincir çekin. resimdeki ilmeğe batmayın orası sırayı bitirdiğimiz ilmek ondan sonraki ilmeğe batarak başlayın ve 15 adet yalancı sık iğne yapın. 15. sık iğneyi yaptığımızda köşeye gelmiş oluyoruz ve köşede 2 adet ilmek görüyoruz.

o iki ilmeği birlikte öreceğiz ve 5 ilmek varken tığda hepsini bir çekeceğiz. yalancı sık iğne yapıyoruz. ve sıradaki 19 ilmeğe her birine 1 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. son ilmeği yaparken yalancı sık iğne yapıyoruz ancak tamamen çekmiyoruz ve başlangıç ilmeği olan 2 zincirin tepesine batarak tığda oluşan 3 ilmeği birlikte çekerek sırayı tamamlıyoruz.

 

45 sık iğne yaptık bu sırada.

3. sıra : 2 zincir ile başlıyoruz. 1 ilmek atlıyoruz başta ilk boşluğa batmıyoruz.  . her ilmeğe 1 adet. 15. ilmeği köşe ilmeği ile birlikte yapıyoruz ikisini bir örüyoruz tığda 5 ilmek yapıp hepsini bir çekiyoruz. 17 ilmek yalancı sık iğne yapıyoruz. son ilmeği yaparken ip dolayıp tığa batıyoruz arkada ip dolayıp çıkıyoruz sonra başlangıçtaki 2 zincirin tepesindeki ilmeğe batıyoruz arkadan ipi doluyoruz ve o iple tığdaki 3 ilmeği birlikte alıp kapatıyoruz. 44 adet yalancı sık iğne yapmış oluyoruz toplamda.( köşelerde -ortada ve sonda -son ilmekleri delik oluşturmayacak şekilde sadece birlikte örerek ilmek azaltıyoruz )

 

 

4. sıra : 2 zincir çekerek başlıyoruz. 14 yalancı sık iğne yapıyoruz. 15. ve köşe ilmeğini 16. ilmeği beraber örüyoruz. ve devam ediyoruz 15 adet sık iğne yapıyoruz. 16. ilmeği yalancı sık iğne yapıyoruz ama kapatmadan tığda bekletiyoruz ilmeklerini ve başlarken 2 zincir çekmiştik o zincirlerden 2.sinin tepesindeki ilmeğe üstüne dolamadan tığın batıyoruz ve arkadan aldığımız ipi tığdaki ilmeklerin içinden geçirip kapamamızı yapıyoruz sıramızdaki.

5.sıra : 2 zincir ile başlıyoruz ve 12 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. ve sonraki ilmek ile köşe ilşmeğini birlikte örüyoruz. sonra 13 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. ve son ilmeği de sık iğne yapıyoruz bitiş ilmeği ile birlikte örüyoruz. bu sırayı da bitirmiş oluyoruz.

6.sıra : 2 zincir çekiyoruz ve 11 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. köşeye gelince yine 12. ilmek ve köşe ilmeği birlikte örüyoruz (tığda 5 ilmek oluyor hepsini bir çekiyoruz.). 11 yalancı sık iğne yapıyoruz ve 12. ilmek ile bitiş ilmeğini beraber örüyoruz. ( tığda 3 ilmek oluyor hepsini bir çekiyoruz.)

artık çorabın topuğunu kapatma zamanı geldi. Çorap topuğu kapatılması anlatımı :

Şimdi tığın önündeki sıradaki  ilk ilmeğe tığı batıyoruz ve tığın arkasında kalan ilmeğe batıyoruz.

 

Hiç tığa ip dolamadan sıra sıra ilmekleri karşı karşıya dizip dikiyor gibi içlerinden ipi tığ yardımıyla yürütüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın