DİŞ PROBLEMİ, İNATÇI OMURGA AĞRISINA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Omurga ağrılarının nedeni her zaman omurgadan kaynaklanmaz, çok az kişinin bildiği şey: Çene eklemlerindeki ve dişlerdeki arızalar, vucudun başka yerlerinde probleme neden olabilir.

Dişlerin , çene eklemlerinin veya çene kaslarının hastalıkları, yanlış hizalanmaları veya bozuklukları,  omurgada ağrıya neden olabilir (örneğin ısırık bozuklukları, tam oturmayan protezler, çürüklet veya yeni dolgular, amalgamlar).

Diş problemleri genellikle dişleri sıkmaya, çene ağrısına, çiğneme güçlüğüne, baş ağrısına, kulaklarda çınlamaya ve kalıcı fiziksel kötü duruşa neden olur. Belirli bir zaman sonra, boyun tutulması gibi semptomlara, kol, omuz, bacak, bel ve sırt ağrılarına neden olabilir.

Aynı zamanda psikolojik stresle de bir bağlantı var gibi görünüyor (Diş-depresyon): Etkilenenler genellikle güçlü duygusal çatışma ve stresli durumlar bildiriyorlar. Kaslarda ortaya çıkan kalıcı gerginlik, örneğin gece dişleri gıcırdatmayı tetikleyebilir. Belirsiz bulgulara sahip kalıcı bel-boyun ağrısı durumunda, ağrının dişlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır.

Diş ve çene problemleri her zaman fonksiyonel bacak uzunluğu farkına sahip bir pelvik probleme (Bel-kalça) neden olur. Bu durum posturu olumsuz etkileyerek skolyoz gelişimine zemin hazırlar.

Ayrıca skolyozu olan hastaların çoğunda çene asimetrisi mevcuttur (otzmann 2002, Pecina ve ark.1991, Prager 1980, Ridder 1998, Von Treuenfels 1989, Lippold ve van den Bos 2000).

Eksik dişler: Lateral (Yan taraf) diş eksikliği, dilin lateral fonksiyon bozukluğuna neden olur (Dil boşluğa girer) ve sonuç olarak hyoid kemikte rotasyonel değişiklikler gelişir. Bu kürek kemiği ve boyun bölgesinde postur bozuklukları yaratır. Sonuç olarak omurga problemleri gelişir (ağrı-Kas ağrıları-Sakroilial eklem prob).

Periodontal (Diş) hastalık ile, kalp hastalıkları,fibromiyalji, migren ve kronik yorgunluk sendromu arasında olan bağlantılar gösterilmiştir.Özet olarak geçmeyen omuz-Bel-boyun ağrısı, fibromiyalji, huzursuz bacak sendromu, migren, kulak çınlaması, baş dönmesi, sakroiliak eklem problemleri vb. Durumlarda altta yatan neden olarak dişer değerlendirilmelidir
Zahnschema.  (Gleditsch JM. Reflexzonen und Somatotopien. 9. Aufl. München: Urban & Fischer; 2005) .Die Zahn-Kiefer- Wechselbeziehungen nach der Erarbeitung von Voll ve Kramer (vereinfachts Schema) mit zusätzlicher Markierturung der Mundapunkt

Bir cevap yazın