Domates Bitkisini Zararlılardan Koruyan Doğal İlaç

Merhaba, bahçenizde yetiştirdiğiniz sebzelerin ürün vermesini beklerken yapraklarındaki renk değişimi ile fark edeceğiniz zararlıların verdiği zararların üstesinden gelmesinden sonra ancak size sağlıklı ve tam verim ile sebzeleri verecektir.

Her şeyde olduğu gibi bakım her zaman önemlidir. Gözümüz her zaman bitkinin üzerinde olmalı ve değişimlerini fark etmeliyiz. Fazla su verilmesi böcekleri bitkiye çekecektir. Fazla su verilmesinde sadece kök çürümesi sorunu olduğunu düşünmeyin , kök bir şekilde kendini kurtarsa bile toprak aşırı nemli ıslak olursa burada zararlıların yaşamasına uygun koşullar oluşmuş demektir.

Hiç zaman kaybetmeden çok suladığımız o ıslak toprakta yaşamak için gelirler ve tabii en yakın beslenme yeri olan bitkimizi tüketmeye başlarlar, bitkimiz hastalanır en sonunda da kurur. İşte bu zararlıları bitkimizden uzak tutmanın en temel unsuru kıvamında sulamaktır. Sulama yapmadan önce toprağa parmağımızı batırarak kontrol edebiliriz.

Bazen sulama kaynaklı da olmaz zararlılar bir şekilde bitkimize ulaşır. Onları uzaklaştırmak ve dahi yok etmek için doğal çözümler ararız. Çünkü organik tarım yaparken bu zararlıları zirai ilaçlar ile yok etmek sebzemizin organikliğini bozacaktır. Her ne koşulda olursa olsun toprağa ya da bitkiye organik olmayan bir şey dökmeyeceğiz. Bu karışımın adını yaprak biti için doğal ilaç yapımı olarak da düzenleyebiliriz. Zararlıları uzak tutacak bitkimizi koruyacak doğal ilaç için malzemeler ;

1 litre sıcak su içinde 2 yemek kaşığı arapsabununu eritin. Soğuyunca 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Karışımı fısfıs yapacağımız bir şişeye boşaltalım. Bitkinin meyvelerine gelmeyecek şekilde bu karışımı yapraklarına , dallarına , özellikle yaprak biti olan yerlerine sıkalım.

Bu reçeteyi sadece yaprak bitleri için değil, kırmızı örümcekler, unlu bitler, beyazsinekler ve bazı kelebek larvalarından kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Gül gibi daha hassas süs bitkilerine uygularken yaklaşık 1 litre daha su ekleyerek karışımın seyreltilmesi iyi olacaktır.

Bir cevap yazın