Domates Tohumu Nasıl Ekilir ?

Domates tohumu nasıl ekilir sizlerle tecrübelerimi de katarak bildiklerimi paylaşacağım. Domates tohumu ekimi için öncelikle iyi bir toprak hazırlamalıyız. Tohumu ekeceğiz ve fide haline getireceğiz. Direk toprağa ekmiyoruz öncelikle ev ortamında fidesini büyüteceğiz.

Domates bitkisi şaşırtma ister ve böylelikle güçlenir , büyür ve coşar. Fide şaşırtma nasıl yapılır daha önce sizlerle paylaşmıştık. Oradaki yazımızı da okuyarak ve videolu anlatımı da izleyerek göreceksiniz incelikleri ve püf noktaları anlatarak kolay bir işlem yapıyoruz.

Domates tohumu ekeceğimiz toprak kum gibi akışkan bir toprak olmalı. Toprağı hazırlarken iyice elinizle irdeleyin taş ve topaklanmış toprak gibi sert ve yabancı maddeleri ayıklayın. Yumuşak akışkan bir toprak elde etmeliyiz. Yabancı maddeler kök gelişimini engelleyebilir ya da çimlendiğinde yukarı doğru büyümesini toprak üzerine çıkmasını engeller.

Toprağa gübre koya

Domatesleri 2 cm aralıklarla saksıya diziyorum. Domatesler tohumları yeşerdiğinde fide haline geldiğinde 20 cm kadar boyu olduğunda siz bunları artık toprağa ekebilirsiniz. Domates tohumlarını ekerken aralık olarak 2cm bırakacaksınız bu aralık 1 cm den aşağı düşmesin dikkat edelim.

Sonra tohumların üzerini 2 cm kadar toprak ile örtelim. Toprağın içerisindeki taş , katılaşmış toprak ne varsa ayıklayalım akışkan bir toprak yapalım.

Fideleriniz çimlendi ve yeşillendikten sonra güneş görmeliler. Bazı yerlerde yanlış bir bilgi dolaşıyor fideler güneş görmesin şeklinde bir bilgi yanlıştır. Evde camın önüne koyabilirsiniz alabildiği kadar güneşi alsın.

İşlem bu kadar şimdi de videolu anlatımı ekliyorum buradan izleyerek de görmek isteyenlere gelsin.

Bereketli hasatlarınız olsun.

domates tohumu nasıl ekilir , tohumdan domates fidesi nasıl yetiştirilir

Bir cevap yazın