Domates Tohumu Nasıl Ekilir ?

Domates Tohumu Nasıl Ekilir-Domates Tohumu Çimlendirmesi -Domates Fidesi Dikimi Nasıl Olur?

Domates tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Domates tohumunun kalitesi , domatesin ekimi ve hasadın verimliliği açısından çok önemlidir.

Domates tohumu ekim derinliği 0,5-1 cm , sıralar üzeri  mesafe 40-60 cm ,sıralar arası  90-130  cm arasındadır . Domates fidesi kullanılacaksa domates fidesi ekim aralıkları, domates tohum ekim aralıkları ile aynı olabilir.

Domates Tohumu Nasıl Çimlenir?-Domates Tohumu Çimlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Domates tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz domates tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır. Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur. Domates Tohumlarını kap içerisinde veya viyollerde çimlendirecekseniz  kabın veya viyolün üst seviyesine 1  cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz. Daha sonra domates tohumlarını yerleştiriniz  ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz. Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla nemlendiriniz ve şeffaf bir naylon(streç film)  yardımıyla üzerini kapatınız. Arada bir kontrol ederek  toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz. Tahmini tohumlarının çimlenmesi 15-20  gün arasındadır. Domates  tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun. Domates tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Domates tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz.işlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz.Çimlenme tahmini 15-20  gün gün içerisinde gerçekleşecektir.

Domates Fideleri Nasıl Ekilir-Dikilir?
Almış olduğunuz veya yetiştirmiş olduğunuz domates  fidelerini  dikimi yapmadan önce dikim yapacak olduğunuz  bahçenizin tavına gelmiş  ve işlenmiş olması gerekir. Toprak ısının uygun olması ,don olayların geçmiş olması ve domates fidesi dikimi yapılacak toprağın yeterli mineral yoksa gerekli torf ve organik gübrelerle  gıda takviyesi yapılması gerekir.

Domates fidelerinizin dikimi için toprak uygunsa mümkünse fide dikimi için uygun serin ve rüzgarsız havaları seçin.Domates fidesinin daha fazla güneş ışığından yararlanması için kuzey-güney istikametindeki dikimleri tercih ediniz.Fide dikimlerinde sıralar üzerinde çift  dikim yapmanız uzun vadede size hem sulama ve hasat açısından maliyetleri azaltacaktır.

Domates fidelerini  sıralar üzeri  mesafe 40-60 cm ,sıralar arası  90-130  cm olacak şekilde dikebilirsiniz

Sizlere doğru ve yanlış fide dikim şekillerinin resimli halini paylaşacağız. Fidelerinizi toprağı ile birlikte alıp ekeceğiniz yere ne aşağıda kalacak ne de yukarıda kalacak şekilde ekmelisiniz. Resimlere bakarsanız daha net anlayacaksınız.

Domates  Fidelerini  Dikim sırasında şekilde gördünüz gibi bitkinin viyolde kalan kısmının tamamı(fidenin yaklaşık 3 te 2 si) toprak altında olmalıdır. Domates fidesi dikimini yaptıktan hemen sonra mutlaka can suyu vermeniz gerekmektedir. ( Can suyu ekilen ürüne verilen ilk suyun adıdır. Toprakla haşır neşir olmayan bilmeyebilir. Farklı bir özelliği yoktur. İlk verilen sudur. )

Bir cevap yazın