En Hızlı Şekilde Tohumdan Salatalık Yetiştirme

Salatalık yetiştirmek anlatacağım püf noktaları ile artık çok daha kolay. En hızlı şekilde tohumdan salatalık yetiştirmek için anlattığım adımları uygulamanız yeterli. Ata tohumu salatalık tohumlarını kullanırsanız mahsüllerinizin tadı ve verimi çok daha iyi olacaktır.

Salatalık tohumları direk bahçeye tohumları ekilerek yetiştirilir. Ama siz isterseniz daha hızlı bir şekilde salatalık yetiştireyim ve erkenden mahsüllerimi almaya başlayayım işte o zaman Salatalık tohumlarını öncelikle ev ortamında fide haline getirip sonra zamanı geldiğinde bahçenize ekebilirsiniz ya da evde salatalık yetiştirecekseniz öncelikle küçük bir saksıda fide haline getirip daha sonra büyük bir saksıya alabilirsiniz. Güneş gören bir yere almalısınız.

Fide yapmamızın sebebi normalde salatalık hava şartları itibariyle Nisan ayında ekilir ancak o zaman hava şartları uygun olur salatalık için. Havalar ısınmaya başladığında salatalık tohumlarını ekiyoruz ve yaklaşık 10-15 gün sonra çimlenip çıktıklarını görürsünüz. İşte bu süreyi ev ortamında geçirdiğmizde Mart ayında salatalık tohumu ekimi yapabiliyoruz ve fidelerini toprağa Nisan ayında ekiyoruz daha erken salatalık yemeye başlıyoruz.

Evde fide yaptığımızda 10 günde çimlenip 20 günde büyüyecek ve 1 ay gibi bir süreyi ev ortamında geçirmiş olacak. Seranız var ise seraya da ekebilirsiniz.

Salatalık tohumlarını fide poşetine ekiyoruz çünkü toprağa ekerken kendi toprağını kullanacağız. Toprağa ekerken fide toprağı ile beraber ekeceğiz. Başka sebzeler gibi sadece köklerini çıkarıp direk toprağa ekmiyoruz. Buna dikkat edelim lütfen.

Salatalığa sal yapmamız gerekiyor ya da sırık sarılıp büyüyebileceği bir yer ayarlamalıyız. Her fide poşetine 1 tohum bırakıyorum ben ekerken. 4-5 adet fide poşeti ekersek yaz boyu güzelce salatalık tüketmemize yeter.

Tohumları ekip üzerine 2cm kadar yükseklikte toprak atıyoruz. Cansuyunu veriyoruz. Salatalık tohumları 10 güne kadar çimlenir bunu görürsünüz. 20 Gün çimlendikten sonra bekleyeceksiniz. Fideler yeşillenip çıktıktan sonra mutlaka güneş görmeli.

Sizlere tohumdan salatalık yetiştirmek ile ilgili tüm ayrıntıları bir videolu anlatım ile derledim, tüm aşamaları sırasıyla dinleyebilirsiniz ve fide poşetine salatalık tohumu ekilişini ayrıntıları ile anlattım.

En hızlı şekilde tohumdan salatalık yetiştirme anlatımı

Bir cevap yazın