Erkek hırka yapılışı anlatımı şal yaka

Erkek hırka yapılışı, şal yaka Erkek hırka nasıl yapılır Öncelikle size Erkek hırka şal yaka yapılışının oldukça kolay bir örgü modeli olduğunu hatırlatarak sonrasında ise kış güneşi şalı detaylı yapılışını yazacağım.

Sitemizde dilerseniz Erkek hırka yapımı anlatımı haricindeki diğer elişi örgülerimizide takip edebilir paylaşımlarını bulabilirsiniz, şimdiden örecek olanlara kolay gelsin diyorum ve Erkek hırka yapımı anlatımına geçiyorum

Malzemeler

  • Alize Lanagold Plus 
  • 6 mm şiş
  • 5 adet düğme

Hırkanın arka kısmı için şişimize 47 ilmek atarak başlayalım. İsterseniz lastik örgü yapabilirsiniz. Daha sonra sizlere daha önce battaniye yapımında anlattığımız gibi modeli kuralım. 26 cm modeli kurduktan sonra örelim. Daha sonra 5 sağ kenardan, 5 sol kenardan ilmek keselim. Kalan 37 ilmek ile 14 cm daha örelim. Ve arka kısmı bitirelim.

Sağ ön için 28 ilmek atarak başlayalım. Kenar kısmı için 6 ilmek haraşo örgü örelim. Kalan ilmeklere modeli kuralım. 26 cm modeli kurdurtan sonra örmeye devam edelim. Daha sonra örgünün kol altı kısmından 5 ilmek keselim. 3 – 4 sıra ördükten sonra kenar için bıraktığımız 6 ilmeği başka bir şişe alalım. Daha sonra 6 ilmek ayırdığımız kısımdan 6 ilmeği 1 , 1 keselim. Geriye 11 ilmek kaldı. Kalan ilmekleri arka kısmı ile eşit olacak şekilde örelim.

Sol ön için ise aynı sayıları simetri şeklinde örelim. Ve kenar kısmında 5 düğme iliği yapmayı unutmayalım.

Hırkanın parçalarını omuz kısımlarından dikelim. Daha sonra kenarda ayırdığımız 6 ilmeği fotoğraftaki gibi örmeye başlayalım. 6 ilmeği kenar kısımlardan 1 düz 1 ters lastik örerek 20 ilmek olacak şekilde artıralım. 20 ilmek olduktan sonra arkı kısmın ortasına gelecek şekilde örelim. Diğer ön kısım içinde aynı işlemi devam ettirelim. İki yakayı arka kısımda birleştirip hırka üzerine dikelim. Ve dikmediğimiz kalan kısımları dikip örgüyü bitirelim.

Bir cevap yazın