Etli Biber Dolması ve Etli Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?

Etli Biber Dolması ve Etli Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?

Etli biber dolması ve yaprak sarmasının yapılışını ayrı ayrı anlatacağım. İç malzeme aynı ama biberler ve yapraklar ayrı işlemlerden geçiyor.

Etli biber dolması yapılışı anlatımı ve etli yaprak sarması yapılışı anlatımı : 

Yaprak sarması yapılışı için; yapraklar salamura ise çok tuzludur ve kaynar suya ıslayın. bir kaba yaprakları koyun ve kaynar suyu üzerine dökün. yarım saat kadar beklesin. tekrar aynı işlemi yapın yarım saat beklesin. tuzunu almış olursunuz. artık sarmaya hazır. 

biberler buzluktan çıkaracaksanız içi hazırladıktan sonra çıkarın ve çözülmesini beklemeden doldurun içini tencereye dizin. Taze dolmalık biber için yapılacak işlem belli saplarını düzgün bir şekilde çıkarıp içindeki biber çekirdeklerini temizlemek . sonrada doldurup tencereye dizmek.

Önce biber doldurulur kalan yere yaprak sarmaları sıkıştırılır. tencerenin üzerine sarmaların olduğu yere doğru tabak ters çevrilir konulur. tencereye biberlerin üzerini geçmeyecek kadar su konulur. tencerenin dibine az sıvıyağ ve yarım yemek kaşığı domates salçası koyun ondan sonra dizmeye başlayın dolmaları tencereye.

Etli dolma tarifi malzemeler : 

8 adet dolmalık biber

200 gr kıyma

domates salçası 2,5 yemek kaşığı

2 bardak pirinç

1 bardak pilavlık bulgur

3 adet domates, yarım demet maydanoz, 2 adet soğan rondoya atın hepsini birden iyice ezilsin ( önce soğan sonra maydanoz ve sonra domatesleri de atabilirsiniz, ben hepsini bir atıyorum)

bir çay bardağı sıvı yağ, 100 gr tereyağı yada margarin. 

elinizle karıştırın bir tatlı kaşığı tam dolu olmadan tuz, bir çay kaşığı karabiber ekliyoruz sulu yağlı kaygan yapılı bir iç olsun kuru kuru olmasın çok kuru ise sıvı yağ ekleyin. 

Herkese kolay gelsin , afiyet olsun .. (( İlk evlendiğimde bu tarifle ünlü olmuştum duyurulur 🙂 ))

Bir cevap yazın