Evde Gübre Nasıl Yapılır? Çok Etkili Denenmiş Gübre Tarifi

Merhaba sizlere daha önce denenmiş olan ve çok güzel sonuçlar aldığımız doğal gübre tarifini paylaşacağız. Evdeki malzemeler ile yapabileceğiniz hatta daha önce neden yapmadım diye pişmanlık duyurtacak ve bir dahaki sefere daha çok yapmalıyım dedirtecek sonuçlar alacağınız doğal evde gübre yapımı anlatımına başlıyoruz.

Gübrenizi mutlaka ağzı kapaklı bir kap içerisinde yapmalısınız. Koku yapıyor. Evde hazırlayacağınız gübreyi bir bidon ya da kapaklı kova içerisine dökeceğiniz kahve telveleri, muz kabukları, patates kabukları, soğan kabukları ve yumurta kabuklarını dolduruyoruz. Bu işlemi kabımız doluncaya kadar yapıyoruz. İmkanı olanlar 10 litreye 1 avuç ölçüsü ile kül de koyabilirler. Kül odun külü olmalı.

Kabımız dolduktan sonra içerisine su dolduruyoruz ve içine koyduğumuz artıkların su ile temasını ve hatta suyun içinde kalmasını sağlıyoruz. Bunların dışında da kovanın içerisine başka herhangi bir madde çer çöp atıp alanımızı işgal etmiyoruz.

Kova bu haliyle 1 ay bekledikten sonra gübremiz hazır oluyor. Bu gübrenin faydaları nelerdir ? Doğal gübre toprağa ne gibi faydalar sağlar? diyecek olursanız. Bunlardan da bahsedelim. Bu gübrenin toprağımıza katacağı değerleri de sayalım dilerseniz.

Kahve telvesi sayesinde; azot.

Muz kabukları sayesinde , potasyum.

Soğan kabukları sayesinde, fosfor ve kükürt .

Yumurta kabukları sayesinde, kalsiyum.

Patates kabukları sayesinde, magnezyum ve demir ihtiyaçlarını karşılayarak sağlıklı bir bitki için gerekli gübreyi doğal yollardan kendimiz üretmiş oluyoruz. Gübre ile bol ve sağlıklı mahsüller elde edebilirsiniz. Deneyimledikten sonra tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlu edersiniz. Bol bereketli hasadlarınız olsun.

Bir cevap yazın