EVDE KOLAY SALÇA YAPMA YÖNTEMİ

Evde salça yapmak nerede ise herkezin yapmak istediği sağlıklı bir hazırlıktır, evde salça yapmak hem hijyen hemde sağlık açısından tercih edilmektedir,

En kolay salça yapma yöntemleri salça yapımını pratik hale getireceğinden kimileriniz kolay ve pratik salça nasıl yapılır şeklinde araştırmalar yapıyor ise bu yazımızın bundan sonrası tamda sizler için.

Katkı maddesi kullanmadan ve yazın mevsiminde yetişmiş olan domateslerle salça yapabilirsiniz. Konserve salçalar kullanmak yerine ev yapımı salçaları tercih etmenizde fayda var. Mis gibi tazecik pişen ekmeğinizin üzerine ev yapımı mis gibi organik salçanızdan sürmek istemez misiniz?

Kim istemez ki! Hem organik olması açısından hem de hangi koşullarda yapıldığını bilerek bilinçli bir şekilde salça tüketmek sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Salça nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce ilk olarak salçanın iki yöntemle yapıldığından bahsetmekte fayda var.

1. yöntem: Salça pişirilerek yapılıyor 
2. yöntem: Salça çiğ olarak yapılıyor.

İlk olarak sizlere salçayı pişirmeden yaptığımız yöntemden bahsedeceğiz.

Salça nasıl yapılır?

Salçayı çiğ yada pişirerek yapmak tadı açısından bir fark yaratmıyor. Ancak pişirmeden yapılan salça daha pratik oluyor ve vakit almıyor.

Malzemeler
– 5 kg domates 
– Kaya tuzu 
– Sıvı yağ

Yapılışı
Domates salçası nasıl yapılır sorusunu adım adım cevaplayacağız. Böylelikle tarifi uygulamaya geçirmek sizler içinde kolay olacaktır.

1. Adım: Domatesleri yıkayın ve dörde bölün.
2. Adım: Daha sonra bölmüş olduğunuz domatesleri cam kavanozların içerisine koyun. Daha sonra içerisine kaya tuzu ilave edin. Kapağını tam kapatmadan geniş bir tepsinin içerisine koyun. Kavanozun kapağını tam kapatmamanızdaki amaç, domatesler erimeye başladığında, kavanozun içerisindeki fazla su dışarıya sızacaktır.
3. Adım: Daha sonra Domatesleri tel süzgeç içine alın altına büyük temiz bir kase koyun. Tahta kaşık ile ezerek kabuklarını ve çekirdeklerini ayırın.
4. Adım: İyice püre haline gelmiş olan domatesleri temiz tepsilerin içerisine boşaltın. Tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra üzerini temiz bir tülbentle örtün, güneşe bırakın. Arada karıştırıp kontrol edin. İçerisinde yer alan su miktarına göre salça suyunu çekerek istediğiniz kıvama gelecektir.
5. Adım: hazırlamış olduğunuz domates salçasını temiz cam kavanozların içerisine boşaltıp, üzerine yağ ilave edin. Böylelikle bozulmaz ve küflenmez.

Salça yapımı (pişirerek)
Pişirerek yapılan salça, çiğ olarak yapılan salçaya göre daha zahmetlidir. Ancak ben iki türlüsünü de denedim hiçbir farkını göremedim diyorsanız dilediğiniz tarifi yapabilirsiniz.

Salça yapımı malzemeler
10 kg domates
Turşuluk tuz ve zeytinyağı

Yapılışı 
1. Adım: ilk olarak domatesleri yıkayın ve küçük parçalar halinde kesin.
2. Adım: daha sonra domatesleri robottan geçirin ve tencerenin içerisine boşaltın.
3. Adım: çok kısık ateşte püre haline getirmiş olduğunuz domatesleri, koyu kavama gelinceye kadar pişirin.
4. Adım: domatesleri ateşten aldıktan sonra içerisinde parça kalmadığından emin olmak için blenderdan geçirin.
5. Adım: tuz miktarını kontrol edip ekleyerek tepsilere paylaştırıp güneşe koyma işlemine geçebilirsiniz. 
6. Adım: Hazırladığnız domates salçasını soğuduktan sonra steril edilmiş kavanozlara doldurun. Üzerlerine zeytinyağı ilave ederek sıkıca kapatın. Zeytinyağı hava ile teması keser, bozulmadan saklanmasını sağlar.

Salça yaparken bir takım püf noktalarına da dikkat etmek gerekiyor. Tariflerimizi okuduktan sonra püf noktalarına da göz atmanız daha lezzetli bir salça yapmanıza yardımcı olabilir.

İşte salça yapmanın püf noktaları…

– Salça koyduğunuz kavanozların içerisine muhakkak zeytinyağı ekleyin. Eklediğiniz zeytinyağı salçanızın küflenmesini önleyecektir.
– Salçayı ateş üzerinde kurutmak istiyorsanız muhakkak başında beklemelisiniz ve bu işlemi kısık ateşte gerçekleştirmelisiniz.
– Salçayı tencere içerisinde kavurma işlemi gerçekleştirirken muhakkak tahta kaşık kullanmalısınız. 
– Aynı zamanda salçanın bozulmaması için içerisine az bir miktarda kekik ilave edebilirsiniz. 
Katkı maddesi kullanmadan ve yazın mevsiminde yetişmiş olan domateslerle salça yapabilirsiniz. Konserve salçalar kullanmak yerine ev yapımı salçaları tercih etmenizde akıllıcadır. tap taze pişen ekmeğinizin üzerine ev yapımı çok güzel lezzetli organik somates salçası Kim istemez ki! Hem organik domates salçası yapılışı olması açısından hem de hijyenik koşullarda yapıldığını bilerek güven içerisinde tüketebileceksiniz.

Bir cevap yazın