Evde Saksıda Kıvırcık (Marul) Yetiştirme

Evde saksıda marul ya da kıvırcık yetiştirmek isteyenler için herşeyi ayrıntıları ile anlatacağız. İnanın sitemizde bulunan anlatımlarımızdan faydalanarak hiç dışarıdan yeşillik almadan her gün salata yapabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek bu kadar kolay.

Evde oluşturacağınız yeşilik saksılarında Ata tohumu kullanarak sürekli olarak yeşillik tüketerek ve tüketirken de çok az bir kısmını tohumluk bırakarak tohumlarınızı da alıp tekrar ekim yapabilirsiniz. Sürdülürülebilir tarım yöntemlerini kullanarak kendi yetiştirdiğiniz yeşillikler ile sağlıklı beslenebilirsiniz.

Kıvırcık tohumlarını ekmek için drenajı olan saksımıza akışkan bir toprak koyuyoruz. Toprağmızın yumuşak olması kum gibi akışkan olması önemli. İçindeki topaklanmış toprakları , taşları ayıklamalısınız. Bitkilerinizin sağlığı için güzelce sağlam büyüyebilmesi için bu gerekli. Toprağa % 10 oranında yanmış hayvan gübresini karıştırıyoruz.

Tohumlarımızı yaklaşık olarak 40 cm lik bir saksıya ektiğinizi düşünürsek , 8-9 tane tohum ekebilirsiniz. Bu saksıda en fazla 4-5 tane kıvırcık yetiştirebilirsiniz , ektiğiniz tohumların hepsi olursa yetişirse saksıdaki kıvırcıkları seyreklemelisiniz. Sizlere videolu anlatımda gösterdiğim gibi seyreklediğiniz kıvırcıkları tek tek başka yerlere alarak oralarda yetiştirebilirsiniz. Kıvırcık yanlara doğru genişleyerek büyüyen bir bitkidir. Bu nedenle iki kıvırcık arası mesafe biraz olmalıdır. Birbirlerini sıkıştırıp engellemelerini istemeyiz.

Kıvırcıkların tohumlarını saksıya bırakıyoruz belirli mesafeler ile sonra üzerine toprağı serpiştirerek döküyoruz. Üzerini çok fazla toprak ile doldurmayacağız. Diğer fidelerdeki gibi 1-2 cm kalınlığında toprak dökmemiz gerekmiyor. Üzeri kapanacak kadar toprağı serperek döküyoruz. Can suyunu verip toprağını sürekli nemli kalmasını sağlayarak çimlenip çıkmasını bekliyoruz. Yetiştirdiğimiz kıvırcıklar Ata tohum kullandıysak eğer bir iki tanesini tohumluk bırakırsanız bir dahaki ekim döneminde kendi tohumlarınızı tekrar ekerek yeni mahsuller elde edersiniz. İki tane kıvırcık tohumu hem size yeter hem isteyene dağıtırsınız tecrübelerinizi paylaşarak dağıttığınız tohumlarla birlikte sağlık dağıtırsınız.

Bir cevap yazın