Evde Şarap Nasıl Yapılır

Evde Şarap Nasıl Yapılır

Evde şarap nasıl  yapılır açıklamalı ve resimli anlatımlı olarak sizlerle paylaşacağız, öncelikle evde şarap yapımı biraz zahmetli olsa da kolayca öğrenebileceğiniz biz lezzet, şarap evde nasıl yapılır.

dsc_0336

Şarap yapımı için öncelikle üzüm seçimi çok önemlidir. Marketten siyah üzüm alırken olabildiğince şekerli olmasına dikkat edin Şekerli olması alkol oranının artmasına yardımcı olarak lezzetli bir tat elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Üzümü aldık eve geldik. Üzümleri yıkadıktan sonra ( aslında üzümler çok pis görünmüyorsa yıkamadan da yapılabilir) üzümlerin üzerindeki doğal mikroplar mayalanmayı başlatacak ve bu sayede şarap mayası kullanmadan doğal üzümün kendi doğal mayasından faydalanacağız bundan dolayı üzümleri yıkasak bile bir kısmını yıkamadan kullanmanız mayalanmanın başlaması için yeterli olacaktır.

dsc_0334

Üzümleri saplarından ayırarak elimizden geldiğince eziyoruz, evde şarap yapmak için üzümlerin dallarını atıyoruz kabukları ve çekirdekleri yaptığınız üzümün miktarına göre 5 litre yada 10  litre gibi fermantasyonun başlayacağı bidonumuza v.s dolduruyoruz burada dikkat etmemiz gereken şey fermantasyonun rahatça oluşması için kullandığımız bidonda 100 % 20 gibi bir boş alan bırakmamız gerekiyor, ve günde bir kez bidonumuzu çalkalamak iyi olacaktır bu şekilde bir 5 gün bekleyerek çekirdek ve üzümün kabuğundaki siyah rengin şıramıza karışmasını bekliyoruz.

evde şarap nasıl yapılır 2. aşama;

5. günün sonunda ev yapımı şarap yapımı için şıramızı çekirdeklerden ve kabuklardan arındırma zamanı geldi öncelikle şıramızı avucumuzla sıkarak yada farklı bir yöntemle kabuklardan kalan üzüm suyunun iyice süzülmesini sağlıyoruz ve çekirdekler ile kabuklardan ayırıp sadece su haline getiriyoruz, sonrasında yine bir süzgeçten geçirerek tortulardan kurtuluyoruz bunu yaparken bir çemberi süzgeç olarak kullanmanız tortulardan daha iyi kurtulmanızı sağlayacaktır, bidonumuzdaki kabuklu ve çekirdekli şırayı kabuk ve çekirdeklerden arındırarak ve süzgeçimizden geçirerek bakşa bir bidona alıyoruz ve ilk aktarmayı gerçekleştirerek 2. fermantasyon aşamasına geçiyoruz bu aşama yaklaşık 15 ile 25 gün kadar sürebiliyor sürenin nasıl bittiğini artık gaz oluşmamasından anlıyoruz.

Püf Noktası ;

Şimdi gelelim evde şarap yapımı aşamasında fermantasyon nedeni ile ortaya çıkan gazı nasıl tahliye edeceğimize, benim yöntemim için sizlere 1 adet serum hortumu gerekiyor hortumun bir ucunu şıramı koyduğum bidonun kapağını ince bir şekilde delerek hortumun ucu havada kalacak şekilde bidonun içine sokuyorum, hortumun diğer ucunu ise içine su koyduğum bir bardak yada kavanozun içine suya bandıracak şekilde sokuyorum bu sayede bidonun içerisinde oluşan gaz suyun  içerisine karışarak dışarı çıkıyor hortumun ucu suda olduğu içinde geriye hava gitmesi engellenerek şıramıza hava karışmasını engelliyoruz, unutmayın şıramız hava ile ne kadar temas ederse ev yapımı şarabımızın sirkeye dönüşme ihtimali o kadar artacaktır, gaz tahliyesini yaptığımız su içerisinden baloncuklar çıkmadığı an şarabımızın artık olmuş olduğu andır afiyetle içebilirsiniz, son olarak ev yapımı şarap yapımında tortulardan kurtulmak için birkaç kez aktarma yapabilirsiniz aktarma yaparken bidonun dibine çöken tortuyu şıraya karıştırmamak için fazla sarsmadan yapmanızda fayda var

Evde şarap nasıl yapılır hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz .

Bir cevap yazın