Fasulye Ekimi Sırık Fasulye Tohumu Nasıl Ekilir?

Merhaba, sizlere fasulye tohumu nasıl ekilir , sırık fasulye tohumu nasıl ve ne zaman ekilir? Sizlerle bildiklerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım bu konu ile ilgili. Aslında tarım ile ilgili yapılan her şey oldukça kolaydır ama bu kolay şeyleri yaparken dikkat etmeliyiz.

Fasulye tohumlarımızı alıyoruz ve bahçemizdeki ekim yapacağımız yerdeki toprağı bir güzel çapalıyoruz. Kum gibi olacak bu toprak yumuşak ve tane tane dökülen yumuşak bir toprak haline dönüşene kadar çapalıyoruz.

Toprağı düzledikten sonra fasulye ekeceğimiz yere daire şeklinde bir çukur açıyoruz ve bu dairenin üst kenarına bir sırık dikiyoruz. Fasulye büyüdükçe bu sırığa sarılarak büyüyecek. Fasulyeyi taşıyacak kalınlıkta uzun bir odun parçası da olur.

Fasulye tohumu ekimi için açtığımız çukurun içine yanmış hayvan gübresi döküyoruz bir kürek ve toprağı karıştırıyoruz. Sonra fasulye tohumlarını aralarında 5 cm boşluk olacak şekilde sırığın yakın bir yerine aralıklı olarak dikiyoruz. Fasulye tohumlarının üzerini yumuşak kum gibi olan toprak ile iki cm kalınlıkta örtüyoruz.

İlk ekimde biliyorsunuz cansuyunu veriyoruz. Sonra da fasulyelerin büyümesini bekliyoruz yaklaşık 2-3 hafta sonra fasulyelerin boyu 20 cm yi geçecek ve sarılmak için gerekli kollarını çıkardığını göreceksiniz, kendiliğinden sırığa sarılanları da olacaktır , sarılmayanları siz sırığa doğru uzatıp sarılmasını sağlamalısınız. fasulyeler gerisini halledecektir.

Sırığa sarılan fasulyeler sırık etrafında dolanarak büyüyecekler ve mahsüllerini verecekler. Sırığa sarılma boyuna gelene kadar sulayacağız ve bekleyeceğiz. Sarılmaya başlayınca bir kürek daha gübre atıyoruz ve biraz toprak ekliyoruz. Bu işleme dip doldurma deniliyor. Fasulyelerin dibini doldurduğumuzda artık güçlü bir şekilde büyümeye devam edecekler.

Sizlere anlattıklarımı videolu anlatım olarak da sunuyorum. Videolu anlatımdaki bilgileri uygulayarak çok verimli fasulyeler yetiştireceksiniz. Şimdiden verimli bol bereketli mahsülleriniz olsun.

Bir cevap yazın