Fındıklı-Cevizli Ev Baklavası Tarifi Denenmiş Resimli Anlatımlı

Fındıklı-Cevizli Ev Baklavası Tarifi Denenmiş Resimli Anlatımlı

Belki resimlerimiz süslü değil ama hepsi denenmiş yemek tariflerinden oluşan sitemizdeki tariflerimizi yapıp afiyetle yemeniz dileğiyle paylaşıyoruz. Yaptığınız lezzetleri bizimle paylaşabilirsiniz. 

Yaparken ya da okuduğunuzda takıldığınız bir yer olursa mutlaka sorun, memnuniyetle yanıtlarız.

Yapacak olanlara kolay gelsin ve afiyet olsun. 

Ben bu kolay baklava tarifini vermeden önce belirteyim ki ben fındıklı yaptım ancak siz de ne varsa ceviz ya da fıstık da koyabilirsiniz. 

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza yumurtaları kırıyoruz. Sıvıyağı, sütü ve sirkeyi döküyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğurmaya başlıyoruz.

Hazırladığımız hamuru yuvarlıyoruz ve kalın bir fitil haline getiriyoruz. Fitili önce 3 eşit parçaya bölüyoruz. Bu üç hamurdan da 17şer dilim hamur kesiyoruz. Bu hamurları da üzerine nişasta serperek tatlı tabağı büyüklüğünde açıyoruz. 3 tane 17 kat baklava hamurunu açıp üstüste koyuyoruz.

Üçünü de tekrar tepsi büyüklüğünde açıyoruz. ilk 17 katlı hamuru yağladığımız tepsiye yerleştiriyoruz. Üzerine öğüttüğümüz cevizin yarısını serpiyoruz. İkinci 17 katlı hamuru da üzerine yerleştiriyoruz. Kalan cevizi üzerine serpiyoruz. Son parça 17 katlı hamuru da parçalanmamış tarafı üste gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Kenarlarını bıçak yardımıyla, dikkatli bir şekilde içeri doğru itiyoruz. Baklavamızı dilimliyoruz. Üzerine eritilmiş olan tereyağını gezdirerek döküyoruz.

5 dakika yağını çekmesi için bekletiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. 20 dakika sonra fırının derecesini 190a çıkarıyoruz. Nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz. Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz ve soğutuyoruz. Soğumuş şerbeti sıcak baklavaya döküyoruz ve şerbetini çekince servis ediyoruz.

CEVİZLİ EV BAKLAVASI

5 su b. un
2 yumurta
1 çay b. sıvıyağ
3 çorba k. sirke
1 pk. kabartma tozu
yarım çay b. su
1 fiske tuz
1 çay b. süt

AÇMAK İÇİN:

buğday nişastası

İÇ HARCI İÇİN:

fındık ( ceviz yada fıstık da olabilir )

ÜZERİ İÇİN:

200 gr. tereyağı

ŞERBETİ İÇİN:

1 kg toz şeker
4 su b. su
yarım limon

Bir cevap yazın