Fırında Püreli Pirinçli Köfte nasıl yapılır

Fırında Püreli Pirinçli Köfte nasıl yapılır tarifi

HAZIRLANIŞI: Pirinci haşlıyoruz. Soğanı ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Ardından kıymanın yarısını ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Tuz ve karabiber ekliyoruz. Harcımızı soğumaya bırakıyoruz.

Karıştırma kabına soğumuş olan kıymalı harcı koyuyoruz. Kavrulmamış olan kıymayı da ilave ediyoruz. Haşlanmış ve süzülmüş pirincimiz de soğuyunca içine ekliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince kıyıyoruz ve içine katıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz.

Harcımızı yoğuruyoruz ve yağlanmış cam fırın kabına koyup üzerini düzeltiyoruz. Yumurtayı üzerine kırıyoruz ve yayıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Püresi için, haşlanmış patatesleri bir tencereye rendeleyip eziyoruz. Üzerine tereyağını koyup pişirmeye başlıyoruz. Azar azar sütü ilave ederek püreyi pişiriyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve karıştırıp altını kapatıyoruz. Servis tabağına püreyi koyuyoruz ve dilimlediğimiz kadınbudu köfteyi üzerine koyuyoruz. Çeri domates ve maydanozla servis ediyoruz.

FIRINDA PÜRELİ PİRİNÇLİ KÖFTE

600 gr. kıyma
1 su b. pirinç
1 soğan
1 yumurta
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber

PÜRESİ İÇİN:
5 haşlanmış patates
2 su b. süt
tereyağı
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:
1 yumurta
çeri domates
maydanoz

 

Bir cevap yazın