Fırında Yumurtalı Ekmek Tarifi Yapılışı

Fırında Yumurtalı Ekmek Tarifi Yapılışı

Yumurtalı ekmek yapılışı iki türlü biliyorum biri  kızartarak diğeri fırında. Bu yazımızda fırında yumurtalı ekmek yapılışını anlatacağız. Diyet yapanlar, kolestrolü yüksek olanlar kolestrol diyeti yapanlar yağdan uzak durmalıdır. Bu nedenle kızartmalar yerine fırın yemekleri onlar için idealdir. 

Fırında Yumurtalı ekmek yaparken ekmeğinizi kepekli ya da tam buğday ekmeği seçerseniz ve yağ sürmeden yaparsanız tam bir diyet fırında yumurtalı ekmek 

1 adet kepekli ekmek 

3 adet yumurta

2 avuç dolusu lor peyniri

isterseniz tuz atın ama kolestrol diyeti yapanlar atmasın.

çatalla lor peynirlerini ezin ve sonra karıştırın

üzerine biraz maydnoz – nane gibi yeşilliklerden 5 sap doğrayın. üzerine toz kırmızı biber serpebilirsiniz ben dökmedim. Saksıda yetiştirdiğim nanemden bir kaç sap taze taze  budadım doğradım incecik . 

fırın tepsisi altına yağlı kağıt koyamıyorsanız , azıcık margarinle yapışmaz hale getirin. ekmekleri yumurtalı karışımın olduğu kaba sadece bir tarafını batırıp çekin ve tepsiye dizin. bir yüzü her tarafına yumurtalı karışımın değdiğinden emin olun. arta kalan karışımı kaşık yardımıyla paylaştırın her bir ekmeğe azar azar ekleyerek paylaştırın çok artarsa yeni ekmek dilimleri ekleyebilirsiniz ben tam 1 kepek ekmeği kullandım. 

Kolestrol yüksek beslenme şeklini değiştirenler kahvaltılık değişik trifler arıyorsanız bu size göre oldu tam.. 

Afiyet olsun, çocuklar da çok seviyor bilginize… 

Bir cevap yazın