Genç Kız Yelek Modeli Yapılışı

Genç Kız Yelek Modeli Yapılışı

Genç kız yelek modeli yapılışı dediğimize bakmayın istediğiniz yerde uygulayın bu şiş ile örülen modeli. Biraz karışık gibi görülebilir ama aslında kurallarını kavradığınızda çok kolay bir yelek modeli. Bu yelek modeli yapılışını anlatalım.

Yelek modelinin örgü yönünde önden ve arkadan görünüşü bu şekilde.

ne yapacaksak ona göre ilmek sayımızı ayarlıyoruz modelimiz 4 ilmek üzerine kuruluyor 4 ün katları olursa ilmek sayımız zorlanmayız.

ilk alt kısımları lastık kısmını haraşo yapalım ya da lastik örgü nasıl isterseniz.sonra 4 sıra düz örgü yapalım.

5. sırada : 4 ilmek ör, sol şişteki 2 ve 3. ilmeğin arasından aşağı doğru in ve 4. alttaki ilmeğe bat arkadan ip dola ve oradan çıkar sağ şişte kalsın. 4 ilmek ör, biraz önce battığın yere bat ve yine arkadan ilmek çıkar sağ şişte kalsın. 4 ilmek ör soldaki 2 ve 3. ilmeğin arasına bat aşağıdan bat arkadan ip dola ipi uzat sağ şişte kalsın resimdeki gibi bu işlemleri sıra sonuna kadar yap. resimdeki gibi bir şekil olacak.

 

arka sıra: düz ilmekleri arkada ters olarak görüyoruz ve onları ters olarak örelim.örgünün önünde alttan çıkardığımız ipleri arka sırada örmeden alacağız ancak iplerin yönünü bozmadan önden şişi sokalım ve sağ şişe alalım örmeden.

tersler ters örülüyor.

resimlerde görüldüğü gibi ters ilmekler ters örülüyor diğerleri örgüdeki yönünü bozmadan örmeden diğer şişe geçiriliyor.

örgünün ön yüzüne geçtik. 4 düz ördük ve aşağıdan sarkık iplere geldik. bu askının içinden soldaki ilmeği geçiriyoruz ve askı ilmeğe takılı kalıyor açılmıyor ilmeği sol şişe alıyoruz ve düz olarak örüyoruz, resimdeki gibi bir şekil oluşuyor.

ilmeği bu şekilde sarkık ipin içinden çekip soldan sağa alıyoruz örmeden ve sarkık ipi de soldaki şişten çıkarıp bırakıyoruz arasından ilmek geçtiği için açılma yapmıyor.

ilmeği sağa aldık bu resimde , şimdi onu tekra sol şişe alacağız düz öreceğiz.

bu şekilde de örüyoruz askılı ipi aşağıda bu sırada bırakmış oluyoruz.

bunu tüm sıra boyunca yapıyoruz.

sonra : 4 sıra düz örgüyü tamamlıyoruz. örgünün ön yüzüne geliyoruz. 1 ilmek örmeden alıyoruz ve 2. ve 3. ilmek arasında aşağıdan gelen ipin açmış olduğu delik var yani o ipin ucu var tam oraya batıyoruz.

tekrar aynı işlemi yapıyoruz. ama aşağıdaki ipleri dikkate alarak. 4 ilmek örüp batıyoruz 4 ilmekj örüp batıyoruz.

örgü boyunca bu görüntü olacak.

herkese kolay gelsin. çeyizlik yelek modeli olarak da kullanılabilir

 

 

 

Bir cevap yazın