Kabak Nasıl Yetiştirilir? Kabak Tohumu Nasıl Ekilir ?

Sizlere çok faydalı ve lezzetli bir sebzenin ekiminden bahsedeceğim. Kabak tohumu nasıl ekilir ayrıntıları ile sizlere bilgi ve tecrübelerimi anlatacağım. Videolu anlatım şeklinde hazırladığım kabak nasıl ekilir , kabak tohumu nasıl ekilir , nasıl büyür neler yapmalıyız iyi bir kabak verimi almak için hepsini öğreneceksiniz.

Ata tohumu kullanarak ekimini gerçekleştirdiğim kabak tohumlarını nasıl ektiğimi ve en verimli kabak ekimi nasıl yapılır sizlerle tecrübelerimi paylaşıyorum. Kabak ekmek için öncelikle kabak ekeceğimiz yeri hazırlamamız gerekiyor. Kabak ekmek için bir çukur açıyoruz ve gübreliyoruz toprağı. Toprağı çapalayarak toprağı yumuşak bir hale getiriyoruz ve gübresini verip yine çapalıyoruz.

Videolu anlatımda tüm ayrıntıları bulacaksınız. Açtığımız çukura kabak tohumlarını bırakıyoruz ve sonra üzerini çok kalın olmayacak şekilde kaplıyoruz. Açtığımız çukura yöremizde kabak ocağı derler 1 metrelik bir çukur kazıyoruz.

Kabak ocağına yaklaşık 4 kürek koyun gübresi döküyoruz ve toprağa karışması için karıştırıyoruz. Ben kazdığım alana 5 tane kabak tohumu bırakıyorum. Kazdığınız alanın bır tarafı kabağın uzayıp gideceği şekilde açık olmalı kabak bitkisi uzar gider ve aralarda köklenerek topraktan beslenir bu nedenle onun gittiği yolu da çapalamanız gerekir. Bu çok önemli bir ayrıntıdır ve bitkinizi kurtaracak verimini arttıracak bir ayrıntıdır.

Bazı yörelerde kabak çiçeklerinden yemek yapılıyor, kabak çiçeklerinizi koparmayın. Kabağa sadece yön verin ne tarafa gitmesini istiyorsanız yön verin gideceği yeri çapalayın yumuşatın ve gübreleyin dalına yaprağına ve çiçeklerine dokunmayın.

Kabak tohumu ekimi ile ilgili bunlar ve daha fazlasını videolu anlatımımda bulabilirsiniz. Şimdiden bol bereketli hasatlarınız olsun.

Kabak tohumu nasıl ekilir

Bir cevap yazın