Kahvaltı Menüsü Kahvaltı da Değişik Neler Yenir

Kahvaltı Menüsü Kahvaltı da Değişik Neler Yenir

Farklı kahvaltı çeşitleri ve kahvaltıda farklı neler hazırlana bilir diye merak edenler için paylaştığım bu konuda zengin kahvaltı menüleri ile birlikde kahvaltıda sofraya neler koyulur sorularını cevaplandırmak istedim.

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır, derler. Birçoğumuz için kahvaltı, güzel bir bardak çay veya kahvenin yanında omlet, peynir, zeytin, reçel, bal, domates ve salatalık demektir. Ama kahvaltı sadece bunlarla sınırlı değil, dünyanın farklı yerlerinde şaşırtıcı kahvaltı seçenekleri var.

örneğin

1. İngiltere: İngilizler güne kuru fasulye, sosis, jambon, sahanda yumurta, sote edilmiş mantar, kızarmış patates ve ekmekle başlıyor. Tabii ki yanında demli bir bardak çayla.

2. İran : Lavaş ekmeğini, tereyağı ve reçelle brlikte yiyorlar. Daha zengin bir kahvaltı olacaksa, İran’ın geleneksel yemeği Halim de sofraya geliyor. Halim; buğday, kimyon, yağ ve şekerin kıyma ya da ince kıyılmış etle pişirilmesiyle yapılıyor.

3. Küba: Güne bir bardak ‘tatlandırılmış kahve’yle başlanıyor. Kahveye süt veya bir tutam tuz atıyorlar. Yanında da tereyağı sürülmüş, kızarmış özel Küba ekmeğini kahveye batırarak yiyorlar.

4. Polonya : ‘Jajecznica’ denen geleneksel kahvaltıda, üzerinde Polonya sosisi bulunan çırpılmış yumurta yeniyor. Yanında patatesli kreple servis ediliyor.

5. İspanya: ‘Pan a la Catalana’ veya ‘Pan con Tomate’ denen, üzerine rendelenmiş domatesli ekmekler, basit ama lezzetli bir öğün oluşturuyor.

6. Fas: Sofraya baharatlı Hint salçası, reçel, tereyağı ve peynir, farklı ekmeklerle geliyor. Türkiye’deki ‘pişi’ye benzeyen ekmek hamurunu kızartarak yaptıkları lezzetli bir ekmekleri var. Ekmeğin hamuru için irmik kullanıyorlar.

7. Portekiz: Kahvaltı; içine peynir, domates ya da yeşillikler konmuş lezzetli bir kruvasan ve kahveyle yapılıyor.

8. İtalya: Kahvaltıda sadece güzel bir bardak cappuccino ve pudra şekerli kruvasanı tercih ediyorlar.

9. Galler: Kahvaltıda, üzerinde peynirle kızarmış ekmek servis ediliyor.

10. Alaska: Kızarmış sucuk, salam, sosis, yumurta ve gözleme.

11. ABD: Ev yapımı ‘pancake’ler (bir tür krep) şurup ve yaban mersiniyle birlikte yeniyor. Yanında sosis de var. Yulaf ezmesini tercih eden de çok.

12. Fransa: Kruvasan, kruvasan ve ille de kruvasan. Her çeşit kruvasanı yanında tereyağı, reçel ve çikolatayla bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın