Katmer Tarifi Yapılışı Anlatımı

Katmer bir çok kişinin beğendiği bir katık tarifidir. Pazar kahvaltılarında coşarız biz hanımlar genellikle 🙂 Ve işte pazar kahvaltı sofrası fikirlerine ekleyebileceğimiz katmer yapılışı anlatımını sizlere sunuyoruz. Sizler de çok lezzetli ve kolay yapılabilen bir kolay katmer tarifi yapmak istiyorsanız tam size göre bir tarif.

Katmer Tarifi Yapılışı Anlatımı

Katmer Tarifi Hazırlanışı

  1. Hamuru hazırlamak için; un ve tuzu derin bir yoğurma kabına koyup karıştırın. Suyu azar azar ilave edip kulak memesi yumuşaklığında ve ele yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğurun.
  2. Hamurun üzerini temiz bir bezle örtüp oda sıcaklığında 30-40 dakika kadar dinlendirin. Dinlenen hamuru eşit büyüklükte yumurta kadar parçalara, bezelere ayırın.
  3. Bezeleri hazır yufka kalınlığında ve büyüklüğünde açın. (En az 40 santim çapında olmalı)
  4. Diğer taraftan, yağı bir tavada eritip ocaktan alın. Ilık hale gelen yağı yufkaların üzerine kaşıkla gezdirerek paylaştırın.
  5. Yufkaları ikiye katlayıp yarım ay haline getirin ve tekrar yağladıktan sonra uzun kenarlarından başlayarak rulo yapın. Sonra da bu ruloları kendi eksenleri etrafında çevirip kıvırarak gül şekli (salyangoz gibi) verin. Böylece gül şeklinde yuvarlak hamurlar elde etmiş olacaksınız.
  6. Hamurları buzdolabında 30-40 dakika kadar bekletip çıkarın. Hamurları merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında ve 20 santim çapında tekrar açın.
  7. Teflon tavayı orta ısılı ateşte kızdırın. Açtığınız katmerleri yağsız tavada ve kısık ateşte, önlü arkalı pişirin.
  8. Yanında herhangi bir kahvaltılık malzemeyle birlikte sıcak sıcak servise sunun. İsterseniz tavayı her seferinde fındık kadar tereyağıyla yağlayın. Afiyet olsun…

 

 

 

Yapan usta : Sahrap Soysal.

 

Bir cevap yazın