Kaydırmalı Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı

Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Nasıl Yapılır ?

Şişe ilmekleri atarak başlayalım. Örneği kavrama açısından 20 ilmek atarak başlayalım.  5 sıra boyunca 2 ilmek düz , 2 ilmek ters olarak örelim. Daha sonra 1 kez 2 ilmek düz , 2 ilmek ters olarak örelim. Sol şişten 6 ilmek sayalım. 6 . ve 7 ilmeğin arasından şişi bize bakan taraftan geçirelim.

Şişe ip dolayıp çekelim ve sol şişe takalım. Sonrasında ise sol şişe taktığımız ilmek ile yanındaki ilmeği birlikte düz olarak örelim. Yanındaki ilmekleri örmeye devam edelim. 1 düz, 2 ters, 2 düz olarak. Sonrasındaki iki ilmeği ters olarak örelim. Ve az önce yaptığımız işlemi tekrar edelim.

 

5 sıra iki düz 2 ters olarak örmeye devam edelim.

Bu turda yine az önce yaptığımız gibi çekirdekleri yapıyoruz. Fakat bir önceki turda yaptığımız çekirdeklerin arasında kalacak şekilde ayarlıyoruz. 2 kez iki ilmek düz, 2 ilmek ters olarak örelim. Sonra 6 ilmeği sayıp çekirdeği yapalım.Ve örmeye devam edelim. Model bu şekilde kolay şekilde ilerliyor. Çekirdekler birbiri arasına gelecek şekilde örmeye devam ediyorsunuz.

Bir başka kaynakta bulduğum resimlerde kolayca örebilmemiz için yardımcı olabilir, ayrıca kahve çekirdeği örgü modeli ile yapılmış çok güzel bir hırka modeli de mevcut.

Bir cevap yazın