Kıvırcık Fidesi Nasıl Dikilir? Kıvırcık Gübreleme Yöntemi

Kıvırcık salata yapımında kullandığımız, çiğ olarak da tükettiğimiz kıvırcık fidesi nasıl dikilir sizlere bildiklerimi anlatacağım. Kıvırcık gübreleme nasıl yapılır ondan da bahsedeceğim.

C ve E vitaminini içinde bulunduran kıvırcık marul cilt hücrelerini yenilemektedir, kan dolaşımını hızlandırarak akne ve sivilce oluşumunu engellemektedir. Cildin uzun süre parlak ve canlı olmasını sağlar.

Bu kadar faydası varken ve salatalarımızın vazgeçilmezi lezzet vereni olan yeşilliklerden biri olan kıvırcık marul fidesi nasıl ekilir sizlerle ayrıntıları paylaştığım videolu anlatımı yazımızın altında bulabilirsiniz.

Kıvırcık fidesini ev ortamında yetiştirdim ve yeterli boyuta ulaştığında da bahçeye ekiyorum. Sizlerle fidelerin bahçeye ekim aşamasını paylaşıyorum. Kıvırcık marul diğer sebzeler gibi koyun gübresi değil kanatlı gübresi sever ve daha güçlü ve bereketli yetişir.

Her ekim öncesi gibi toprağı öncelikle çapalıyoruz yumuşak bir hale getiriyoruz ve düzlüyoruz. Sonrasında gübreyi toprağa atıyoruz ve yine toprağı karıştırıyoruz. Gübreli toprak içine fidelerimizi son yarağına gelene kadar toprağa gömerek dikimini yapıyoruz. Yapraklar toprak altında kalmasın dikkat edelim ancak en alttaki yaprağa kadar toprağa gömerek dikimini gerçekleştiriyoruz.

Sizlere videolu anlatımımda her şeyi anlattım. Toprağa ekimi gerçekleştirdikten sonra artık yapraklarının büyümesini gelişmesini bekliyoruz. Bereketli olsun.

Bir cevap yazın